آیا می ارزد که آزمایش پروستات انجام دهیم؟Mohammad-Rahimian

انجام آزمایش پروستات برای شناسایی سرطان در آقایان همواره بحث برانگیز است.

موامبر همان نوامبر است. در این ماه مردان و زنان در سراسر دنیا برای بالا بردن آگاهی، کمک مالی و جمع آوری، به موضوع های سلامتی برای حمایت از بیماری های آقایان از جمله سرطان هایی مانند پروستات، بیضه، و ناراحتی های روانی می پردازند. در این خصوص آقایان با گذاشتن سبیل، راه پیمایی، اطلاعیه و بیل بورد، حمایت خود را نشان می دهند.

پروستات غده ای در پایین مثانه مردان است که تولید مایع منی می کند. سرطان پروستات در بین مردان مسن تر متداول است و به ندرت در بین مردان جوان تر از ۴۰ سال مشاهده می شود. عوامل احتمالی بروز سرطان پروستات شامل سن بالای ۶۵، سابقه خانوادگی، آفریقایی ـ آمریکایی بودن و برخی از تغییرات ژنتیکی است.

همه می ‌خواهند بدانند سرطان پروستات از کجا آغاز می‌ شود و دقیقن این همان نکته ‌ای است که تمام پزشکان این روزها روی آن پژوهش و مطالعه می کنند. به این معنا که نه تنها سرطان پروستات، بلکه بسیاری از سرطان‌ های دیگر اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، به راحتی قابل درمان هستند، اما سرطان پروستات از جمله سرطان‌ هایی است که تشخیص دیررس بیماری، بسیاری از امیدهای درمانی را از بین می‌ برد و به همین دلیل است که شناخت علایم زودرس این بیماری از اهمیت فوق ‌العاده ‌ای برخوردار است.

نشانه های سرطان پروستات شامل موارد زیر است:

ـ مشکل دفع ادرار، مثل درد، مشکل ادرار و متوقف کردن آن

ـ درد خفیف کمر

ـ درد در موقع انزال

پزشک شما، سرطان پروستات را از طریق دیواره مقعد یا انجام آزمایش خون شناسایی می کند. سایر آزمایش ها شامل اولتراساند، اشعه ایکس و یا تکه برداری است .

در اغلب موارد درمان بستگی به مرحله سرطان دارد. با کمک میزان سرعت رشد سرطان و میزان تفاوت بافت احاطه شده مرحله سرطان تعیین می شود. مردانی که سرطان پروستات دارند انتخاب های درمانی زیادی دارند. درمانی که ممکن است برای یکی خوب باشد ممکن است برای دیگری مناسب نباشد. انتخاب ها شامل مراقبت، جراحی، پرتو درمانی، هورمون درمانی و شیمی درمانی است. شما ممکن است که ترکیبی از همه این درمانها را داشته باشید.

هنوز تحقیقات در این مورد به پایان نرسیده است و تحقیق جدید بر روی ۱۶۲۰۰۰ مرد هنوز این مساله را حل نکرده است .

یک مطالعه اروپایی که ششم آگوست درLancet منتشر شده، نشان می دهد که استفاده از آزمایش پروستات در حدود یک پنجم مرگ های ناشی از پروستات را کاهش می دهد .

در مورد سرطان پروستات، عوارض ناشی از تشخیص ” Over diagnosis” به این معنی است که در برخی مردان ممکن است با انجام آزمایش، سرطان پروستات شناسایی شود، اما رشد تومور ممکن است به قدری کند باشد که مشکل قابل توجه ای برای سلامتی به وجود نیاورد، اما ممکن است برخی بیماران در مواجهه با نتیجه مثبت آزمایش درمان هایی را برگزینند که منجر به عوارض جانبی شود.

از نکات مهم بیمه بیماری های سخت این است که فرد بیمه شده ملزم به ارائه اسناد هزینه های درمانی اش نیست، بلکه تنها تایید گزارش بیماری وی به شرکت بیمه کافی است. اگر به آمار روزافزون بیماری ها نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که علیرغم اجباری نبودن این بیمه از طرف دولت، درجه اهمیت و ضرورت داشتن این بیمه نه تنها کمتر از بیمه های اجباری نیست، بلکه بیشتر از آن است. بی شک قبول دارید که هیچکس از لحظه بعد خود خبر ندارد. اینک که سلامت هستیم فکر کنیم که در صورت دچار شدن به بیماری سخت، چگونه با هزینه های سرسام آور زندگی و درمان مواجه شویم.

ترجمه و اقتباس : Health News از Rpbert Preidt

شرکت بیمه رحیمیان Insufin از خوانندگان و علاقمندان دعوت به عمل می آورد که تجربه های خوب و بد خود را پیرامون بیمه برای ما به آدرس ایمیل news@insufin.com ارسال دارند.

*مطالب این مقالات صرفن در جهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصان مربوطه نمی شود.

پرسش های خود را در زمینه طرح و برنامه ریزی مالی و سرمایه گذاری و بیمه های مختلف از طریق ایمیل با ما در میان بگذارید.

به وب لاگ ما سر بزنید: www.cover4u.ca

www.youtube.com/sherkatbimeh

https://www.facebook.com/Insufin

* محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا به شماره ثبت ۲۰۶۵۸۱۷ است.