ونکوورنامه ـ دولت اتاوا به آرامی در حال بررسی وضعیت افرادی است که از کانادا پناهندگی گرفته‌اند، اما بعدا به همان کشوری که از آن فرار کرده‌‌ بودند سفر کرده‌اند.

قانون جدید به دولت اتاوا اجازه می‌دهد اقامت آن دسته از پناهجویان سابق را که «دوباره از از سرزمین مادری‌شان نفع می‌برند» لغو کند.

به گزارش تورنتو استار، دولت فدرال از زمان تغییرات سال ۲۰۱۲ در قوانین مهاجرتی، به طور فعالانه‌ای در حال بررسی پرونده‌ پناهنده‌هایی است که شرایط‌شان عوض شده و توانسته‌اند کانادا را ترک و به سرزمین مادری‌شان سفر کنند.

تعداد افرادی که توسط دولت کانادا در سال ۲۰۱۴ سلب اقامت شده‌اند تقریبا پنج برابر آمار سال ۲۰۱۲ است (از ۲۴ نفر به ۱۱۶ نفر) و شورای مهاجرت و پناهندگی (IRB) کانادا است که تصمیم می‌گیرد افراد هنوز به حمایت دولت

تظاهرات مقابل زندان مهاجرت علیه اخراج پناهندگان

تظاهرات مقابل زندان مهاجرت علیه اخراج پناهندگان

کانادا نیاز دارند یا نه.

یک سند داخلی دولتی که در اختیار مرکز Canadian Council for Refugees قرار گرفته نشان می‌دهد که دولت محافظه‌کار کانادا قصد دارد به طور سالانه حدود ۸۷۵ پناهنده را لغو اقامت کند.

البته مقامات دولتی وجود چنین سندی را تایید نکرده‌اند.

فعالان حقوق پناهنده‌ها می‌گویند حرکت دولت باعث نگرانی و هراس شدید پناهجویان سابق شده است که مثلا برای بازدید از بستگان بیمارشان به کشورشان سفر کرده‌اند و یا بعد از آنکه اوضاع در سرزمین‌ مادری‌شان بهتر شده سفرهای طولانی‌تری به آنجا داشته‌اند.

قانون جدید مشخص نکرده که تعداد و زمان سفرهای هر فرد به سرزمین مادری‌اش چقدر باید باشد تا از دید دولت کانادا «دوباره نفع بردن از آن کشور» به حساب ‌آید.

اما به گفته منابع دولتی، در صورتی که شخص برای دریافت پاسپورت سرزمین مادریش دوباره اقدام کند یا به صورت داوطلبانه پاسپورتش را تمدید کند جزو «نفع‌برنده‌ها» به حساب می‌آید و پناهندگی‌اش به احتمال زیاد لغو می‌شود.