هر از گاهی بعضی از افراد غیر متخصص شایعاتی را در مورد عادات غذائی و غذا رواج می دهند که گاهی هیچ پایه و اساس علمی ندارد. مدتی است که در اینترنت شایعه شده است که خوردن میوه با غذا مضراتی دارد و چندین نفر از خوانندگان صفحه تغذیه و بهداشت شهروند در این مورد پرسیده اند که اختصاراً در زیر به آن پاسخ داده می شود.

در مقاله اینترنتی مورد بحث دو نکته مهم مطرح گردیده:

۱ ـ میوه باید زمانی خورده شود که معده خالی است، زیرا سیستم بدن را مسموم نموده و غذا را در معده فاسد می کند.

۲ ـ سفیدی موی سر و ریزش آن، عصبانیت و گودی های سیاه زیر چشم هیچکدام اتفاق نمی افتد اگر با معده خالی میوه خورده شود و….

شخص نویسنده این مقاله معتقد است که میوه زودتر از غذاهای دیگر در معده هضم می شود ولی مجبور است به خاطر هضم غذاهای دیگر مثل نان بیشتر در معده بماند تا نان هم هضم گردد و از معده خارج شود. به همین دلیل میوه ترشیده و تخمیر حاصل می کند و تبدیل به سم می شود. این شخص اگر کمی از آناتومی دستگاه گوارش خبر داشت و به علم تغذیه آشنائی پیدا می کرد می دانست که تقریباً زمان هضم نان و میوه در معده یکسان است. گوشت ها و چربی های هستند که به مدت زمان زیادتری نیاز دارند تا در معده هضم شوند.

باید ازاین شخص پرسید که انسان در موقع صرف غذای اصلی فقط نان و میوه نمی خورد، بلکه چندین نوع غذا یا به صورت مخلوط و یا یکی پس از دیگری می خورد. پس بنا به عقیده ی ایشان شخص باید هر بار فقط یک نوع غذا بخورد و حدود چند ساعتی هم صبر کند تا غذای مورد بحث هضم شده و از معده خارج گردد و آنوقت نوبت غذای دیگر برسد. به عبارت دیگر شخص باید ۲۴ ساعت بنشیند و وقت بگیرد و از ده ها نوع غذائی که در روز باید بخورد به تدریج و جدا از هم استفاده کند.

بدن انسان به صورتی ساخته شده و عادت کرده است که انواع مختلف غذا را با هم و به صورتی تنظیم شده (ترشح آنزیم ها و اسیدها و هورمونها و غیره) هضم و جذب می نماید. به عقیده من نه تنها خوردن میوه با غذا مسمومیتی به وجود نمی آورد، بلکه ترکیبات میوه مخصوصاً فیبر موجود در آن سبب جذب سموم موجود در غذا مانند حشره کش ها و غیره می شود و آن را از بدن خارج می سازد. افرادی که با غذاهای اصلی مقداری میوه و سبزی می خورند سالم ترند و کمتر به سرطانهای دستگاه گوارش دچار می شوند. حالا ممکن است بعضی از مردم به خاطر التهاب معده، زخم معده، ناهنجاریهای ترشح اسید معده و غیره نتوانند میوه خام را تحمل کنند که بحث دیگری است و هیچ ربطی به این ندارد که میوه با غذا باعث نفخ شکم شده و مسمومیت به وجود می آورد.

بشر از صدها هزار سال قبل آموخته که خوردن میوه و سبزی با غذای اصلی سبب تسهیل هضم و جذب غذا می شود و در هیچ کتاب پزشکی و تغذیه یا تحقیقات علمی نیامده است که صرف میوه با غذا زیانبار است. بعضی از افراد عادت به شایعه پراکنی دارند و به خاطر تعصبات مخصوص روزی قهوه را اعتیادآور می دانند و زمانی خوردن شیر و لبنیات را بیماری زا و ممنوع اعلان می دارند و امروز هم می گویند که خوردن میوه با غذا مسموم کننده است و خطرات غیر قابل جبرانی را به وجود می آورد و مسلماً فردا و فرداهای دیگر خبرهای دیگری را در این مورد خواهیم شنید.

در چنین قرنی که دانش مردم در بالاترین حد خودش رسیده چطور می توان باور کرد که ریزش موی سر، گودی و سیاهی زیر چشم با خوردن میوه به همراه غذاهای دیگر رابطه دارد، البته در این مقاله اینترنتی نکات خنده دار دیگری هم ذکر شده که درباره آنها بحث نمی شود و قضاوت این بحث کوتاه را به خوانندگان عزیز واگذار می کنیم و برای همگی سلامتی مدام آرزومندیم.

ورزش، وزن سالم و بیماری فیبرومایالژیا

افرادی که وزن غیرطبیعی دارند و کمتر ورزش می کنند خیلی بیشتر در معرض بروز بیماری Fibromayalgia قرار دارند. در یک مقاله علمی منتشر شده توشط پژوهشگران دانشگاهی در نروژ اضافه گردیده افرادی که به هر دلیلی فعالیت های بدنی ندارند خیلی زودتر و بیشتر به دردهای بیماری فیبرومایالژیا دچار می شوند. علائم این بیماری درد شدید و خسته کننده گردن، شانه ها، پشت، کمر و دست و پا است که همیشه با نوعی خستگی بی مورد همراه است. افرادی که به این بیماری دچار می شوند به عوارض کم خوابی، سردرد و تغییر خلق و خو نیز دچار می شوند و در ضمن خانم ها بیشتر از آقایان در معرض بروز این بیماری قرار دارند.

در این مطالعه ی علمی تعداد ۱۶هزار نفر مورد بررسی قرار گرفته اند که ۳۸۰ نفر از آنها در طی یازده سال پیگیری به این بیماری مبتلا گردیده اند که روش های زندگی و چگونگی تغییرات وزن بدن و همچنین ورزش و فعالیت های بدنی آنها با افراد سالم مقایسه گردیده و در نتیجه رابطه بین ورزش و وزن سالم را در پیشگیری بیماری فیبرومایالژیا ثابت نموده است.

 

اگر دارویWarfarin می خورید به نکات زیر توجه کنید

 

افرادی که به عارضه غلیظ بودن خون دچار هستند، مجبور به خوردن داروی وارفارین هستند تا خونشان رقیق شود و از بروز سکته ها ی قلبی و مغزی جلوگیری نماید. دانستن و رعایت نکات زیر از بروز ناهنجاریهای قلبی پیشگیری می نماید:

۱ ـ هرگز بدون مشورت پزشک خوردن دارو را قطع نکنید و یا تغییراتی در دُز و نحوه ی مصرف آن ندهید.

۲ ـ اگر به هر دلیل فراموش کرده اید دارو را در نوبت های پیشنهاد شده توسط پزشک معالج بخورید با پزشک خودتان آنرا در میان بگذارید.

۳ ـ اگر این دارو را مصرف می کنید حتماً از نوشیدن مشروبات الکلی دوری کنید.

۴ ـ قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مصرف هر نوع داروی دیگر را در میان گذارید و چیزی را پنهان نکنید، چون عکس العمل داروها در بدن ممکن است سبب خطرات پیچیده ای شود.

۵ ـ از خوردن داروهای گیاهی و محلی و شیمیائی دیگر که رقیق کننده خون هستند، خودداری کنید. این موضوع باید به درستی و راحتی با پزشک معالج مطرح شود.

۶ ـ افرادی که به بیماریهای مزمنی مانند بیماری قند و بیماریهای قلبی دچار هستند همیشه باید دستبند یا گردن بندی که نشانگر اسم و آدرس و تلفن بیمار و پزشک معالج است با خود داشته باشند تا اگر اتفاقی افتاد و سکته یا عوارض دیگری رخ داد و بیمار قادر به صحبت نبود از آن ها برای نجات جانشان استفاده نمود.

آمار سخن می گوید

آخرین آمار موجود نشان می دهد که ۳۱ درصد مردم آمریکا چاق هستند. کشور مکزیک از این نظر مقام دوم را به خود اختصاص می دهد و حدود ۲۴ درصد از مردم آن به عارضه چاقی دچار هستند. کشورهای ژاپن و کره جنوبی کمترین رقم افراد چاق را دارند که عبارت است از حدود ۲/۳ درصد کل جمعیت این دو کشور. به طور کلی ۱۴ درصد مردم جهان دارای وزن زیاد می باشند.

*دکتر پرویز قدیریان استاد دانشگاه مونتریال در تغذیه، استاد دانشگاه مک گیل در سرطان شناسی، کارشناس سازمان بهداشت جهانی و همکار شهروند است.

www.allnaturalremedies.net