ایران و ایتالیا ۷ یادداشت همکاری امضا کردند

رادیو آلمان: ایران و ایتالیا در جریان سفر نخست‌وزیر ایتالیا به تهران چندین یادداشت تفاهم و همکاری در دو بخش دولتی و خصوصی امضا کردند. رویترز ارزش این اسناد را چندین میلیارد یورو خوانده است.

ایران و ایتالیا با امضای ۷ سند همکاری روابط خود را تحکیم بخشیدند. این اسناد بین ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران سه‌شنبه (۲۴ فروردین/ ۱۲ آوریل) در تهران امضا شد.

به گزارش ایرنا، از جمله اسناد امضاشده می‌توان به یادداشت تفاهم همکاری در زمینه گردشگری و فعالیت‌های فرهنگی، تفاهم‌نامه همکاری صنعتی بین وزارت نیروی ایران و وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا و همچنین یادداشت همکاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران و راه آهن دولتی ایتالیا اشاره کرد.

Cover-1590

جلد شماره ۱۵۹۰

خبرگزاری رویتزر می‌نویسد، منابع آگاه ارزش این قراردادها را چندین میلیارد یورو برآورد کرده‌اند.

در دیدار نخست‌وزیر ایتالیا از تهران بین شرکت انی و شرکت ملی صادرات گاز ایران و همچنین بین شرکت فرودگاه‌‌های ایران و شرکت فرودگاه‌های میلان ایتالیا یادداشت تفاهم همکاری امضا شد.

همچنین سند همکاری در زمینه برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی بین دو کشور به امضا رسید.

ساچه، سازمان صادرات ایتالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بانک “کاسا دپوزیتی ا پرستیتی” ایتالیا خط اعتباری به ارزش ۴ میلیارد یورو برای شرکت‌های سازنده زیرساخت‌های نفت و گاز و حمل ونقل ایران در نظر می‌گیرد و ساچه این وام‌ها را تضمین خواهد کرد.»

بر اساس بیانیه ساچه، یک خط اضافی اعتباری به ارزش ۸۰۰ میلیون یورو برای فعالیت‌های کوچک و متوسط شرکت‌های ایتالیایی در ایران ارائه خواهد شد.

نخست‌وزیر ایتالیا بامداد سه‌شنبه (۲۴ فروردین) برای دیدار با مقامات ایران وارد تهران شد.

یک هیات ۲۵۰ نفری سیاسی و اقتصادی با دستور کار گسترش و ارتقای روابط دوجانبه در دوران پساتحریم نخست‌وزیر ایتالیا را در سفر به تهران همراهی می‌کنند.

دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای

ماتئو رنتزی علاوه بر روحانی با آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و نیز اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت‌وگو کرد.

ملاقات با دیگر مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران، توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور در دوران پساتحریم و حضور فعال شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران ایتالیایی در ایران از اهداف سفر رنتزی بیان شده است.