رادیو آلمان: اختلاف حامیان احمدی‌نژاد و نمایندگان اصولگرای مجلس هشتم بر سر “وقف اموال دانشگاه آزاد” وارد مرحله تازه‌ای شده است. هواداران دولت تهدید کردند مجلس را به توپ خواهند بست در پاسخ لاریجانی منتقدان را متهم به “کینه‌توزی” کرد.

پس از آنکه روزنامه کیهان در مطلبی به قلم حسین شریعتمداری‌، نمایندگان موافق وقف اموال و دارایی‌های ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی دانشگاه آزاد را متهم به فساد و تلاش برای حفظ منافع نمود، حامیان دولت در مقابل ساختمان مجلس در تهران گردهم آمدند و علیه مجلس شعار دادند.

سایت پارلمان نیوز، متعلق به فراکسیون اقلیت مجلس گزارش داد که روز سه شنبه (اول تیرماه) “تجمع شبه دولتی مخالفان وقف دانشگاه آزاد” مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شده است.

بر پایه همین گزارش، اکثر اعضای هیات رئیسه فراکسیون انقلاب اسلامی، که  حامیان سرسخت محمود احمدی‌نژاد در مجلس به‌شمار می‌روند، در این تجمع حاضر بودند و دو نفر از آنان مدیریت تظاهرات را برعهده داشتند.

این وب‌سایت می‌نویسد: «از روز گذشته رسانه‌های حامی دولت و تشکل‌های دانشجویی دولتی، وقیحانه‌ترین حملات را به نهاد قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده‌اند و ده‌ها بیانیه با ادبیات خاص این گروه و با امضای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و پیام‌نور در اعتراض به وقف دانشگاه آزاد منتشر کردند.»

تصاویر منتشر شده توسط خبرگزاری‌های دولتی در ایران حکایت از حملات تند تجمع‌کنندگان  به رییس مجلس ایران و نمایندگان موافق طرح دارد.

در روی برخی پلاکاردها شعارهایی همچون «لاری‌جانی تو غلط کردی حکم ولی‌فقیه را به رای گذاشتی»، «دزد در خانه ملت»، «۱۳۴ کیف انگلیسی» و «شهریه‌ها چی میشه، خرج منافق میشه» به چشم می‌خورد.

پارلمان نیوز نیز  با اشاره به حضور عده‌ای از افراد غیردانشجو که معمولا در تجمع‌های سازماندهی شده حضور دارند، گزارش داد «علاوه بر شعارهای اهانت‌آمیز خطاب به نمایندگان ملت توسط این عده، آن‌ها تهدید کردند که اگر مجلس از این تصمیم خود کوتاه نیاید، مجلس را به توپ خواهند بست.»

از جمله شعارهای تجمع‌کنندگان می‌توان به «مرگ بر مجلس انگلیسی»، «ننگ ما، ننگ ما رئیس مجلس ما»، «برادر زن جاسبی استعفا استعفا» اشاره کرد.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه سه شنبه مجلس به حمله‌ی رسانه‌های هوادار دولت، خصوصا روزنامه کیهان پاسخ داد. وی گفت: « شگفت است که عده‌ای تلاش می‌کنند که با غلبه دهل، صدای رسای انقلابی و ولایی مجلس را نشنوند.»

لاریجانی تصریح کرد: «آنچه مجلس محترم به عنوان نمایندگان ملت برگزیند، مورد احترام است و وقتی با تایید شورای محترم نگهبان همراه گردد لازم‌الاجرا خواهد بود».

رییس مجلس با انتقاد از «فحاشی و آلوده کردن فضا با توهمات» افزود: «در این مجال سخن در باب برخی تشابهات و تعابیر وهن‌آمیز و کینه‌توزانه به ساحت محترم مجلس شورای اسلامی را به صلاح نمی‌دانم که متاسفانه بدون رعایت حد امور و به ناحق مطالبی نوشتند.»

لاریجانی تاکید کرد: «مطمئن باشند مجلس شورای اسلامی وقت خود را صرف این امور نمی‌کند و قطعا بدانید این نوع تحرکات تاثیری بر اراده مجلس نخواهد داشت.»

دور تازه کشمکش میان دولت و مجلس با تصویب کلیات طرح یک ماده‌ای با عنوان «طرح حمایت از تأسیس و تقویت مؤسسات و مراکز آموزش عالی غیر دولتی» آغاز شد. براساس یکی از تبصره‌های این طرح، آخرین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد به حالت تعلیق درمی‌آید.

این مصوبه واکنش تند هواداران احمدی‌نژاد را در پی داشت زیرا مانع تصرف دانشگاه توسط دولتی‌ها می‌شود.

براساس تبصره الحاقی به این طرح نیز «وقف اموال مؤسسات غیردولتی که هیأت مؤسس آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون، صیغه وقف آن جاری شده و یا در آینده جاری شود، معتبر است.»

به نظر می‌ر‌سد احمدی‌نژاد برای تصرف دانشگاه آزاد نتوانسته است از کمک اصولگرایان مجلس برخوردار شود. اما ۲۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه دانشگاه آزاد وسوسه کننده تر از آن است که دولت و حامیانش حاضر باشند اجازه بدهند در اختیار اوقاف و امور خیریه بماند.