عدالت برای ایران- ۱۸ شهریور ۱۳۹۵:  مهدی و حسین رجبیان، دو هنرمند زندانی، در پی بی‌توجهی مسئولان زندان اوین به نیاز فوری آنها برای درمان و جداکردن‌شان از یکدیگر، دست به اعتصاب غذا زدند. برادران رجبیان گفته‌اند که تا زمان موافقت با مرخصی استعلاجی‌شان به اعتصاب غذا ادامه خواهند داد.

یکی از نزدیکان مهدی رجبیان به عدالت برای ایران گفت که با وجود تاکید پزشک معالج مهدی رجبیان مبنی بر «عدم تحمل زندان» و تقاضای مکرر این زندانی برای استفاده از مرخصی استعلاجی، مسئولان زندان با تقاضای مرخصی او موافقت نمی‌کنند. حسین رجبیان نیز با وجود ناراحتی کلیه و عفونت کلیه‌اش در زندان از خدمات درمانی مناسب محروم است.

براساس این گزارش، روز سه‌شنبه، ۱۶ شهریور ماه در حالی که مهدی رجبیان در پی وخامت حالش بار دیگر پیگیر مرخصی استعلاجی‌اش شده بود، رستمی‌پور، دادیار زندان اوین با فحاشی و توهین او را از دفترش بیرون کرد و چند ساعت بعد دستور انتقال مهدی به بند هشت زندان اوین و جدایی او از برادرش حسین رجبیان که در بند هفت محبوس است را صادر کرد.

از راست: حسین رجببیان، مهدی رجبیان، یوسف عمادی

از راست: حسین رجببیان، مهدی رجبیان، یوسف عمادی

مهدی و حسین رجبیان، دو برادر موسیقی‌دان و فیلم‌ساز در نامه‌ای که در زندان اوین نوشته‌اند و به دست عدالت برای ایران رسیده، آورده‌اند که مدت‌ها است از امکان استفاده از مرکز فرهنگی زندان که شامل کتابخانه و برخی کلاس‌های ورزشی و هنری است محروم شده‌اند و تا چندی پیش بدون داشتن امکان استفاده از تخت در کف سالن، نمازخانه و راهرو می‌خوابیدند. آنها در این نامه نوشته‌اند: «سئوال اساسی در ذهن ما این است که آیا فراموش نخواهیم شد؟ زیرا در اینجا ضرب المثلی موجود می‌گوید: زندانی یک مرده متحرک است و همین گاهی ما را بیش از حد غمگین می‌سازد.»

مهدی رجبیان به یک نوع بیماری شبه ‌ام‌اس مبتلا است و از ناراحتی کلیه و چربی خون بالا نیز رنج می‌برد. او ماه گذشته در زندان دچار حمله تنفسی شده و با تنفس مصنوعی به حالت عادی برگشته است. او همچنین در سال ۱۳۹۲ پس از آزادی از بازداشت اولیه‌اش، به دلیل تاثیر شکنجه‌هایی همچون شوک برقی دچار تشنچ شده و به کما رفته بود.

این هنرمند زندانی پس از بازداشت در سال ۱۳۹۲ و تحمل دو ماه سلول انفرادی و شکنجه دچار این بیماری شبه ‌ام‌اس شده و براساس نظر پزشکان معالجش باید هر ماه آزمایش ام.آر.آی از او گرفته شود. این آهنگساز و نوازنده سه‌تار به دلیل داشتن سابقه مشکل سینوسی، در زندان دچار عفونت و تب‌لرز شده است و بهداری زندان فقط با تزریق پنی‌سیلین سعی در کنترل عفونتش دارد. یکی از نزدیکان برادران رجبیان می‌گوید تاکنون کنترل عفونت سینوسی مهدی در زندان نتیجه‌ای نداشته و نگران انتقال این عفونت به خونش هستند.

این دو برادر که به دلیل فعالیت‌های هنری‌شان بازداشت شده‌اند، در بخشی از نامه‌ خود نوشته‌اند: «پس از صبحانه در روزها و زمان تعیین شده به واحد فرهنگی و هنری زندان می‌رفتیم که متاسفانه اکنون مدت مدیدی از تمامی فعالیت‌های فرهنگی و هنری در اینجا محروم گشته‌ایم که کماکان علتش نامعلوم است، زیرا در اینجا هنر هیچ مفهومی ندارد و این جمله که زندان یک دانشگاه است بیشتر به یک جوک شباهت دارد تا یک حقیقت. پس به ناچار باید روز را با خواندن کتاب‌هایی که با زحمت فراوان از خانه توانسته‌ایم به درون سلول بیاوریم  سپری کنیم. نباید فراموش کرد که در اینجا کوچکترین رخدادها به بزرگترین آرزوها بدل می‌گردد حتی آرزوی رسیدن به جزیی‌ترین چیزها. گاهی با  طی ۴۴ پله به حیاط کوچکی که با چهار دیوار بلند محصور شده می‌رسیم و کمی در آفتاب به شکل بیهوده و تکراری همراه با هم از این سو به آن سو قدم برمی‌داریم. البته بهترین راه کشتن زمان در زندان ایستادن در صف‌های متوالی و طولانی است. از صف دستشویی گرفته تا صف فروشگاه، خوراک‌پزی و ….پس از پختن غذا معمولا زودتر از بقیه غذا را می‌خوریم، غذایی که همیشه با هزینه شخصی پخته و تهیه می‌شود زیرا غذایی که در اینجا به زندانیان داده می‌شد اصلا قابل خوردن نیست.»

مهدی  و حسین رجبیان از ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ در بند هفت زندان اوین، محل  نگهداری زندانیان موادمخدر و محکومیت‌های خانوادگی، در حال گذراندن دوران محکومیت‌شان هستند.  این دو برادر هنرمند در اردبیهشت ماه ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» محاکمه شدند. قاضی مقیسه در یک دادگاه کمتر از پنج دقیقه‌ای آنها را  به شش سال زندان و پرداخت جریمه نقدی ۲۰ میلیون تومانی محکوم کرد.  شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب در اسفند ماه ۱۳۹۴ این حکم را با حفظ جریمه نقدی به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی کاهش داد. مهدی و حسین رجبیان در دادگاه بدوی و تجدیدنظر از دسترسی به وکیل انتخابی‌ محروم بوده‌اند و بدون استفاده از حق دفاع محکوم به تحمل حبس شده‌اند.

مهدی رجبیان، آهنگساز و بنیان‌گزار سایت «برگ موزیک» به عنوان بزرگترین مرکز اینترنتی پخش موسیقی آلترناتیو و زیرزمینی در ایران است که بیش از ۱۰۰ آلبوم موسیقی و هزاران قطعه موسیقی از هنرمندان ایرانی در داخل و خارج از کشور را منتشر کرده است. پس از بازداشت این هنرمند ۲۷ ساله از سوی نیروهای امنیتی سپاه، فعالیت سایت موسیقی او نیز متوقف شده است. مهدی رجبیان به دلیل انتشار صدای آواز زنان و افرادی که «ضد اسلام و انقلاب» عنوان شده‌اند، در برگ موزیک متهم به تبلیغ علیه نظام شده است.

حسین رجبیان، فیلم‌ساز و عکاس ۳۱ ساله پس از ساخت اولین فیلم بلندش درباره حق طلاق زنان در ایران با عنوان «مثلت واژگون» بازداشت شد. با وجود اینکه این فیلم با مجوز رسمی وزارت ارشاد ساخته شده بود، نیروهای امنیتی سپاه، تمامی راش‌های این فیلم را توقیف کردند.