به زودی در کیچنر، همیلتون، می سی ساگا و تورنتو به نمایش در می آید

 

هنر با ذات انسان سر و کار دارد، روح او را تلطیف و احساس زیبایی شناسی را در او تقویت می‌کند؛ احساسی که موجب آرامش، سرزندگی و انرژی در او می شود. از این رو، صاحب نظران معتقدند موسیقی و رقص با درون انسان ارتباط دارد و می‌تواند موجب پرورش ذهن و سلامت روانی و جسمی شود.

از جمله نمایش‌های هنری کنونی در جهان که توانسته است شهرتی بین‌المللی کسب کند و تاثیری شگرف بر نحوه تفکر، پالایش و بهبود ذهنی و جسمی در انسان‌ها بگذارد، نمایش‌های شن یون (Shen Yun) است. شن یون، به معنی زیبایی موجودات الهی در حال رقص، توسط چهار شرکت که در نیویورک مستقر هستند در اکثر نقاط جهان برنامه‌های اجرایی دارد و توانسته است در عرض فقط چند سال که از افتتاح آن می‌گذرد، خود را به نمایشی درجه یک در سطح جهانی برساند و موجب حیرت و دگرگونی تماشاگران آن شود.

 بر اساس توضیحات وب سایت آن، این شرکت که با هدف احیای فرهنگ پنج هزار ساله چینی مشغول به فعالیت است، از طریق زبان جهانی موسیقی و رقص، افسانه‌‏های باستانی و داستان‌‏های حماسی مدرن را به‌‏ تصویر می‌‏کشد و شما را به سفر ۵۰۰۰ ساله در فرهنگ چین می‌‏برد. زیبایی خیره‌‏کننده‌‏ی آن و انرژی بسیار عظیم آن به تماشاچیان الهام و تعالی می‌‏بخشد. رقص‌های کلاسیک چینی آن دارای روش‌‏های آموزشی مخصوص به خود، شامل مهارت‌‏های پایه و پیشرفته در زمینه‌‏های بیانِ فیزیکی و حالت‌‏های خاص بدنی است و شامل ترکیبی از جهش، چرخش، پرتاب، پیچش و دیگر روش‎های هوایی و سقوط است. این نوع رقص، خود سیستمی گسترده و مستقل از رقص است. در رقص کلاسیک چینی، سنت‌‏های عمیق فرهنگ چینی نهفته است که باعث شده حرکات آن بسیار غنی شود؛ به‌‏طوری‌‏که هویت و احساسات شخصیت‌‏ها با وضوح بی‌‏نظیری به‌‏ تصویر کشیده می‌‏شود. از این رو قادر به تصویر کشیدن همه‌‏ی دوره‌‏های زمانی، از باستانی تا امروز و از شرق تا غرب است.

شن یون، از معدود نمایش‌هایی است که تماشاگران آن معمولاً بعد از دیدن آن اشک در چشم‌هایشان جمع شده و خود را برای دیدن دوباره آن آماده می‌کنند. آنان در مصاحبه‌های بعد از نمایش از شگرفی و زیبایی فوق‌العاده این نمایش می‌گویند. به طور مثال، ویلون‌نواز مشهور جهانی «چارلز کَسِلمَن» که به ‌‌‏تماشای شن‌‌‏یون رفته بود این طور بیان کرد “شن‌‏یون نمایشی بسیار زیباست، و موجب می‌‏شود که شما درباره‌‏ی مسائل و افکار خود عمیق‌‏تر بیندیشید؛ خودتان را آزمایش کنید و به چیزی که به آن باور دارید و این‌‏که چه چیزی از خودتان می‌‏خواهید فکر کنید. رقصنده‌های آن فوق‌‏العاده بودند، خیلی خوب تعلیم دیده‌اند و خلاق و روان می‌‏رقصیدند”. او همچنین بیان کرد که از تلفیق کردن پشت صحنه‌‏ی دیجیتالی متحرک در نمایش که صحنه‌‏های نفس‌‏گیر آن با رقصنده‌‏های روی سن در تقابل بود نیز لذت برده‌ است.

“برایان کینگ”، تولید‌کننده‌ی موسیقیR&B، جاز و هیپ‌هاپ این طور گفت که: «بیشتر آن را حس کردم تا گوش دهم. موسیقی در درونم روان بود و چشم‌انداز و تجربه‌ای تازه برایم ایجاد کرد. پایان برخی ‌از قطعات، لرزه بر اندام می‌انداخت. موسیقی آن با روحم ارتباط برقرار کرد و جان تازه‌ای به من داد، حسی مثل حس پیروزی در من ایجاد کرد».

کری استراتون، رهبر ارکستر تورنتو و اپرای «آرزو»، رقص و موزیک کلاسیک چینی تحت عنوان هنرهای نمایشی شن‌یون را قبلاً دیده بود. با این حال، این رهبر شهیر و شناخته‌شده‌ی جهانی دوباره به دیدن این نمایش رفت. آقای استراتون چنین اظهار کرد: «فکر نکنم در یک سال دو کنسرت مانند این را ببینم! اولی را دیدم؛ دومی را کجا خواهم یافت؟ باید این گروه ارکستر را دنبال کنم.» ارکستر سمفونی شن‌یون از ارکستر غربی به عنوان بستر اولیه بهره می‌گیرد و در راستای تکامل بخشیدن به آن از آلات و ادوات موسیقی سنتی چینی مانند «آرهو‌ی دو تار» به درستی استفاده می‌کند. آقای استراتون بیش از هر چیز دیگری تحت تأثیر اجرای بی‌‏نظیر نوازندگان ویولون قرار گرفت. او با شوخ طبعی خاصی گفت: «دوست دارم این نوازندگان ویولون را بدزدم!»

از زمان آغاز اجرای جشن‌‏های شن‌‏یون در سال ۲۰۰۶، همه ساله بر تغییر و تنوع بخش‌‏های مختلف آن افزوده شده و هم‌‏اکنون پس از گذشت ۹ سال، جشن های شن‌‏یون به بهترین و ارزشمندترین رقص و موسیقی اصیل چینی تبدیل شده است و فارغ از هرگونه زبان، نژاد، قومیت، مذهب، فرهنگ و مرز جغرافیایی، به عنوان یک نمایش منحصربه فرد، برای تمام مردم جهان به رسمیت شناخته شده است.

به زودی شهرهای کیچنر، همیلتون، می سی ساگا و تورنتو میزبان شن یون خواهند بود. در کیچنر ۲۹ دسامبر  ۲۰۱۶، همیلتون ۳۰ و ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶؛ می سی ساگا، ۱۸ تا ۲۲ ژانویه۲۰۱۷ و در تورنتو از ۲۸ فوریه تا ۲ مارچ ۲۰۱۷ اجرا خواهد داشت.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید بلیت می توانند به سایت زیر مراجعه نمایند.

http://www.shenyun.com/