ماموران امنیتی، روز چهارشنبه ۲۵ دیماه محل سکونت ۱۱ خانواده بهایی را تفتیش کرده و ۶ نفر از آنان را دستگیر کردند. ژینوس سبحانی، منشی پیشین کانون مدافعان حقوق بشر در میان بازداشت شدگان است.

شماره ۱۲۱۳ ـ پنجشنبه  ۲۲ ژانویه ۲۰۰۹


 

رادیو آلمان: ماموران امنیتی، روز چهارشنبه ۲۵ دیماه محل سکونت ۱۱ خانواده بهایی را تفتیش کرده و ۶ نفر از آنان را دستگیر کردند. ژینوس سبحانی، منشی پیشین کانون مدافعان حقوق بشر در میان بازداشت شدگان است.

دیان علایی

تفتیش خانه‌های بهاییان، با ضبط کتاب‌های مذهبی، عکس‌ها و کامپیوترهای آنان همراه بود.خانم دیان علایی، نماینده جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل، با اعلام این خبر به دویچه‌وله، دیانت بهایی ژینوس سبحانی را نیز تایید کرد.

به گفته خانم علایی، از میان شش فرد دستگیر شده، یک نفر، چند ساعت بعد آزاد شده، اما پنج نفر دیگر هنوز در بازداشت به سر می‌برند و خانواده‌هایشان کوچکترین خبری از آن‌ها ندارند. خانم علایی گفت اطلاعی از دین همسر خانم سبحانی ندارد.

خانم دیان علایی به دویچه‌وله گفت: «دستگیری ژینوس سبحانی، هم ناشی از تشدید فشار عمومی روی فعالان مدنی، جوانان و دگراندیشان در ایران است و هم به‌خاطر قوی‌تر شدن انجمن حجتیه».

دکتر محمد سیف ‌زاده، عضو کانون مدافعان حقوق بشر نیز، درباره دیانت خانم سبحانی به دویچه‌وله گفت: «من اطلاعی ندارم که خانم سبحانی بهایی هست یا نه. ما اعلام کرده بودیم کسی را برای کارهای دفتری لازم داریم. دیدیم که ایشان کارهای فنی و کامپیوتری و دفتری و غیره را به نسبت سایرین بهتر بلدند و در نتیجه ایشان را استخدام کردیم. خانم سبحانی پس از پلمپ شدن دفتر کانون مدافعان، از پیش ما رفتند و قطع رابطه کردند».

دکتر سیف‌زاده یادآور شد که  دستگیری ژینوس سبحانی صرفنظر از بهایی بودن یا نبودن وی، به‌ خاطر فشار بیشتر بر کانون مدافعان حقوق بشر است. محمد سیف‌زاده افزود:«بهایی بودن خانم سبحانی از نظر عرفی و قانونی نیز جای هیچ‌گونه مانع تراشی ندارد، زیرا طبق قوانین ایران، هر شهروند حق داشتن شغلی را دارد».

به گفته محمد سیف‌زاده، اگر خانواده خانم سبحانی بخواهند، وکلای کانون مدافعان، وکالت ایشان را بر عهده خواهند گرفت.

ژینوس سبحانی، تا زمان مهر و موم شدن دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در اول دی‌ماه، منشی این کانون و همکار کانون مشارکت برای پاکسازی مین بود.

بنابر گزارش سازمان عفو بین‌الملل، بیش از ۳۰۰ هزار بهایی در ایران زندگی می‌کنند. این در حالی است که قانون اساسی ایران، این دیانت را به رسمیت نمی‌شناسد و پیروان دین بهایی، مورد تبعیض‌های تحصیلی، شغلی و شخصی قرار می‌گیرند. اعضای "محفل ملی غیررسمی بهاییان ایران" که کارشان بررسی مشکلات بهاییان ایران بود، از اردیبهشت سال ۸۷ دستگیر شده‌اند. این محفل، شامل هفت زن و مرد می‌شود.