شهروند ـ فرح طاهری: جمعه ۳ فوریه ۲۰۱۷ در سالن دانشکده علوم زمین شناسی دانشگاه تورنتو، اولین گردهمایی از سوی “کارزار برای آزادی سعید ملکپور” با موفقیت برگزار شد. سالن بزرگ محل برگزاری، پر بود از جمعیتی رنگارنگ از لحاظ سن و جنس و نژاد و ملیت و طبیعتا دیدگاه ها و باورهای مختلف. تیم برگزارکننده متشکل از مهردخت هادی، شهرام تابع محمدی، مهرداد حریری، حسین رییسی، کاووس صوفی و ارسلان کهنمویی‌پور، جمع متنوعی از سخنرانان را برای این مراسم دعوت کرده بودند.

سیاستمدارانی از سه حزب اصلی کانادا در این جلسه حضور داشتند:

از حزب لیبرال در مجلس انتاریو، دکتر رضا مریدی از حوزه ریچموندهیل که همچنین وزیر پژوهش، نوآوری و علوم هستند، از حزب لیبرال فدرال آقایان علی احساسی(ویلودیل) و مجید جوهری (ریچموندهیل)، از حزب محافظه کار فدرال دکتر Colin Carrie (آشاوا)، از حزب نیودمکرات فدرال خانم Hélène Laverdière  (لوریه ـ سنت مری).

دکتر Irwin Cotler ، سیاستمدار برجسته و کهنه کار، وزیر پیشین دادگستری و دادستان پیشین کل کانادا که در حوزه ی حقوق بشر فعالیت های مستمر و شایان توجهی داشته، از سخنرانان این برنامه بود.

سه زندانی سیاسی سابق آزاد شده از زندان اوین: دکتر هما هودفر، حمید قاسمی شال و مصطفی عزیزی جزو سخنرانان بودند.

محمد فهمی روزنامه نگار مصری تبار الجزیره که بیش از ۴۰۰ روز در مصر زندانی بود، پرفسور پیام اخوان، وکیل، استاد دانشگاه و سرپرست تیم دادستانی دادگاه ایران تریبونال، الکس نیو، دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل درکانادا، مریم نایب یزدی فعال حقوق بشر و مریم ملکپور خواهر سعید ملکپور که از ونکوور به این جمع پیوست تا شاهد تلاش های افرادی باشد که دغدغه آزادی برادرش را دارند، از دیگر سخنرانان این برنامه بودند.

گردانندگی جلسه برعهده کاوه شهروز، وکیل در حوزه ی حقوق بشر بود. او در آغاز به کوتاهی به وضعیت سعید ملکپور اشاره کرد.

سعید ملکپور برنامه نویس کامپیوتر از سال ۲۰۰۸ در زندان اوین به سر می برد. او که مقیم کانادا است، برای دیدار از پدر بیمارش به ایران رفته بود که توسط مأموران امنیتی دستگیر و به اوین فرستاده شد. اتهام او ساخت برنامه ای برای بارگذاری(آپلود) عکس بوده که خریدار این برنامه از آن در یک سایت پورنوگرافی استفاده کرده بود. سعید تحت شکنجه قرار گرفت، مجبور به اعتراف به ناکرده ها شد، اعترافاتش از تلویزیون پخش شد و در دادگاهی بدون وکیل مدافع برایش حکم اعدام صادر کردند. حکم او چهار سال بعد به حبس ابد تقلیل یافت، و امروز سعید بیش از هشت سال است که بدون یک روز مرخصی در اوین به سر می برد.

کلیپی از عکس های سعید از کودکی تا پیش از زندانش پخش شد. این کلیپ خواهر او را که نزدیک من نشسته بود، به گریه انداخت. پس از این کلیپ مریم ملکپور از برادرش و وضعیت خانواده در غیاب او گفت.

 از طرف تیم برگزارکننده، دکتر ارسلان کهنمویی پور، استاد زبانشناسی دانشگاه تورنتو، سخن گفت. او از اعضای تیم کارزار نام برد و از دکتر محمد توکلی که همراهی اش برگزاری برنامه را میسر کرده بود تشکر کرد.

او همچنین از کاوه شهروز و سخنرانان برنامه و از اسپانسرهای مالی برنامه دکتر عباس آزادیان، آقایان علی وکیلی، رضا قاضی، محمد رحیمیان و یدی مزینانی تشکر کرد. از شهروند به عنوان رسانه ی اصلی حامی برنامه نام برد و سپاسگزاری کرد.

ارسلان به چرایی تشکیل کارزار اشاره کرد و اینکه حال که دولت لیبرال در حال مذاکره برای از سرگیری روابط با ایران است، این وضعیت جامعه ی ایرانی را به دو بخش تقسیم کرده، بخشی که مخالف این از سرگیری روابط است و بخشی چون او که خواهان این هستند که در جریان این مذاکرات، دولت کانادا خواهان آزادی سعید ملکپور، زندانی مقیم کانادا در ایران شود. این زمان یک فرصت مناسب است برای آزاد کردن سعید و برگرداندنش به کانادا.

او در پایان از همه خواست که در این راه قدم بردارند، اطرافیانشان را نسبت به موضوع سعید آگاه کنند و با نمایندگانشان در مجلس تماس بگیرند و خواهان آزادی سعید شوند.

خانم Hélène Laverdière نماینده حزب نیودمکرات در پارلمان فدرال، آرزو کرد که کاش برای مناسبت دیگری اینجا می بود و سعید هم حضور داشت، اما همچنان ابراز امیدواری کرد که جمعی که در اینجا حضور دارند، برای آزادی سعید فشار بیاورند. او تأکید کرد علیرغم اینکه سعید مقیم دائم کاناداست، اما به پیش بردن موضوع آزادی اش غیرممکن نیست. او همچنین گفت به تلاش هایمان ادامه دهیم و نشان دهیم که شکنجه و نقض حقوق بشر قابل قبول نیست.

دکتر رضا مریدی، وزیر پژوهش، نوآوری و علوم انتاریو در سخنانش گفت، هیچ دلیلی وجود ندارد که سعید در زندان باشد، هیچ دلیلی برای وجود زندانی سیاسی نیست. عنوان زندانی سیاسی باید از فرهنگ ایران حذف شود. ما از آقای خامنه ای می خواهیم سعید ملکپور را آزاد کند. همچنین می خواهیم همه ی زندانیان سیاسی را آزاد کند.

 دکتر Colin Carrie  نماینده آشاوا از حزب محافظه کار گفت، باید اطمینان حاصل کنیم که پرونده سعید فعال و مطرح باشد. او اشاره کرد که دولت قبلی برای لغو حکم اعدام سعید فشار آورده و این روند نباید متوقف شود.

علی احساسی، نماینده لیبرال ویلودیل در پارلمان فدرال با اشاره به حضور جمعیت و همچنین تیم برگزارکننده گفت، در هر مناسبت های این چنینی، همگی باید برخیزیم و چنین پرونده هایی را مطرح کنیم، اگر کسی از کامیونیتی ما اینها را مطرح نکند هیچ کس در دولت اقدامی نمی کند.

پس از سخنان سیاستمداران، کاوه شهروز از مریم نایب یزدی، مصطفی عزیزی و حمید قاسمی شال دعوت کرد تا با هم به روی صحنه بروند.

مریم نایب یزدی در مورد وضعیت سعید ملکپور گفت که علیه ملکپور هیچ مدرکی وجود ندارد. او همچنین از دولت جاستین ترودو برای اینکه هیچ حرفی درخصوص سعید نزده، انتقاد کرد. و از همه خواست که با نمایندگان مجلس حوزه ی خودشان تماس بگیرند و از آنها خواهان اقدام در این خصوص شوند.

حمید قاسمی شال که خود پنج سال و نیم در زندان اوین به جرم جاسوسی زیر حکم اعدام قرار داشت و در این مدت شش ماه با سعید هم بند بوده، گفت، او آدم بسیار فوق العاده ای بود.

قاسمی شال همچنین گفت، باز شدن سفارت کانادا در ایران کمکی به سعید نمی کند، سعید نیاز به کمک مستقیم شما، نمایندگان مجلس کانادا دارد که به دولت فشار بیاورید و به شما قول می دهم که کمتر از یک سال سعید آزاد می شود.

او به آزادی خودش و خانم هودفر که در زمان بسته بودن سفارت ها صورت گرفت و همچنین به مورد محمد فهمی اشاره کرد که تنها به واسطه ی فشارهای سیاسی انجام شد.

Kaveh-Shahrooz
Maryam-Malekpour
Malekpour-11
Malekpour-12
Malekpour-10
Malekpour-9
Malekpour-8
Malekpour-7
Malekpour-6
Malekpour-5
Mehrdad-Hariri
Malekpour-3
Malekpour-Panel
Malekpour-2
Malekpour-4
Malekpour-1
Malekpour—by-Mehdi-Torabi-kia-S

مصطفی عزیزی نیز در سخنانش از همه آنها که برای آزادی اش تلاش کردند تشکر کرد. او گفت از سعید ملکپور روزها می توانم صحبت کنم . قاضی صلواتی بیشترین حمله اش به من برای دفاع از سعید بود. برای اینکه سعید خیلی بی پناه است. تقریبا هیچ جناح سیاسی از سعید دفاع نمی کند. تنها دفاعی که از او می تواند بشود همین خارج کشور و بخصوص کانادا است. وقتی در زندان با سعید خبر امکان برقراری ارتباط کانادا و ایران را شنیدیم خوشحال شدیم که حتما این به آزادی سعید منجر میشه و امیدوارم که واقعیت پیدا کنه.

 پس از آن از کارهای هنری سعید ملکپور در زندان رونمایی شد. این کارها دو تابلوی معرق بود که یکی را برای همسر مصطفی عزیزی (مریم) درست کرده بود با شعری از خود عزیزی، نقاشی از مهدی ساجدی فر (که هنوز در زندان است)، و خطاطی هم از امیر نوری پور (که چند ماه پیش آزاد شد) و یکی هم تابلوی بسیار زیبای معرق از یک پلنگ که به گفته عزیزی با عشق برای خواهرش مریم ساخته بود.

در بخش بعدی پنلی متشکل از پیام اخوان، الکس نیو، هما هودفر، محمد فهمی و اروین کاتلر برگزار شد که دکتر مهرداد حریری آن را اداره کرد.

حمید قاسمی شال، محمد فهمی، هما هودفر، مصطفی عزیزی زندانیان سیاسی سابق
[Photo Credit: Renee Saviour]

هما هودفر به تأثیر نامه هایی که برای آزادی او به رهبر جمهوری اسلامی فرستاده شده بود، اشاره کرد و وجود سفارت کانادا در ایران را در حفاظت از شهروندان دوتابعیتی مهم خواند. و حضور کانال ارتباطی حتی با یک دولت متخاصم را بهتر از نبود هیچ کانالی دانست.

محمد فهمی با اشاره به اینکه وضعیت زندانیان سیاسی در ایران بسیار پیچیده تر از زندانیان مصر است، حضور رسانه ها و وکیل مدافع در دادگاه خود را در مقایسه با ایران موقعیتی “لوکس” خواند و بسیاری از زندانیان سیاسی را گروگان هایی خواند که با فشارهای سیاسی آزاد می شوند مانند موضوع جیسون رضائیان و در پایان اظهار امیدواری کرد که دولت لیبرال کانادا در مذاکراتش با ایران نام سعید ملکپور را مطرح کند چون این تنها راه برای آزادی سعید ملکپور است.

الکس نیو با اشاره به زندانیان سیاسی آزاد شده در سالن، محمد فهمی، حمید قاسمی شال، هما هودفر و مصطفا عزیزی، از تلاش های امنستی اینترنشنال برای آزادی آنان یاد کرد و گفت، همانطور که تمامی سخنرانان اشاره کرده اند این زمان، زمان فشار برای آزادی ملکپور است و از دولت کانادا خواست فعال تر در این مورد عمل کند و با ذکر اینکه وظیفه ی ماست که در همبستگی با سعید ملکپور بایستیم، از حاضران خواست که در این زمینه به سازمان عفو بین الملل بپیوندند و پتیشن ها و نامه های این سازمان را امضا کنند.

پیام اخوان با اشاره به اینکه یک کشته تراژدی ست ولی یک میلیون کشته آمار است، افزود: زندانیان سیاسی، آمار نیستند. سعید ملکپور به ما یادآوری می کند که هر قربانی، اسم دارد، خواهر و برادر و مادر و پدر دارند. و امشب همه ی ما اینجا برادر و خواهر سعید هستیم و صدایمان را به آنها پیوند می دهیم تا به شکنجه گرانش بگوییم ما ساکت نمی مانیم. هر زندانی آزاد شده در اینجا به خاطر این است که یک نفر ساکت نمانده و صدای زندانی را به قدرتمندان رسانده.

پیام اخوان در پایان سخنان کوتاهش شعر زیبای سعدی که بر سر در یکی از ورودی های سازمان ملل حک شده را برای حاضران خواند:

Human beings are members of a whole,

In creation of one essence and soul

If one member is afflicted with pain,

Other members uneasy will remain.

If you’ve no sympathy for human pain,

The name of human you cannot retain!

فیلم های این جلسه به زودی در صفحه ی کارزار گذاشته می شود و لینک فیلم ها نیز به این گزارش افزوده خواهد شد.

بعد از جلسه

از مصطفی عزیزی پرسیدم چگونه در زندان کارهای هنری انجام می دهند و چگونه از زندان خارج می کنند. او گفت:

در زندان اوین تا جایی که من می‌دانم حداقل دو کارگاه معرق وجود دارد یکی در بند چهار و دیگری در بند هفت. سعید نخست در بند چهار بود و بعد منتقل شد به بند هشت. این‌طور که سعید می‌گفت کارگاه بند چهار مفصل‌تر بود. پس از مدتی نامه‌نگاری موفق شد اجازه پیدا کند روزها به بند هفت برود در کارگاه معرق کار کند. هر چند گاه یک بار نمایشگاهی از آثار معرق می‌گذاشتند و زندانی‌ها می توانستند این آثار را خریداری کنند و مجوزی به آن‌ها داده می‌شد که هنگام ملاقات حضوری کارهای خریداری شده را به بستگان‌شان بدهند. اگر خود سازنده کار می‌خواست کاری را بردارد برای خودش با تخفیف کار را به او می‌فروختند. گاه هم کسی که زیاد کار کرده بود یک کار را به خودش می‌دادند. کاری که سعید لطف کرده بود برای همسر من درست کرده بود را همین‌طوری گرفت و مجوزش صادر شد. کار پلنگ را سعید می‌گفت سه میلیون تومان قیمت گذاشتند، اما به خود او یک میلیون تومان می‌فروشند. من نمی‌دانم که آن را به چه قیمتی در نهایت خرید. اما روال این‌گونه بود. کاری که برای همسرم ساخته بود را من در ملاقات به خانواده ‌ام دادم که آن‌ها هم برای او فرستادند. چند روز قبل از آن که به تورنتو بیایم برادر سعید با من تماس گرفت و این کار را که سعید برای خواهرش مریم با عشق درست کرده بود، آورد و به من داد.

از ارسلان کهنمویی پور پرسیدم برنامه را چگونه ارزیابی می کند؟ گفت:

فکر می کنم برنامه بسیار موفقی بود. سخنرانان برجسته ای گرد هم آمدند، افرادی با سوابق و دیدگاه های سیاسی متفاوت، و همگی بر این نکته تأکید کردند که اکنون زمان مناسبی است که جامعه مدنی و دولت کانادا آزادی سعید ملک پور را به جد پیگیری کند. استقبال از مراسم فوق‌العاده بود. سالنی با ظرفیت ۴۰۰ نفر جمعه شب و در دانشگاه تورونتو پر شد. افراد حاضر از گروه های قومی مختلف و با دیدگاه های سیاسی متفاوت بودند. این بار ثابت کرد که مسئله سعید ملک پور مسئله همه کانادایی ها است و نه فقط کانادایی های ایرانی تبار و ورای تقسیمات معمول سیاسی است. از نظر اجرایی هم از اینکه برنامه با وجود حضور دوازده سخنران بر اساس برنامه زمانبندی شده پیش رفت و به موقع آغاز شد و پایان یافت بسیار خرسندیم. بازخوردی هم که از شرکت کنندگان گرفته‌ایم بسیار مثبت بوده است، البته کار ما تازه آغاز شده است. خرسندی واقعی ما زمانی است که سعید آزاد شود و به کانادا بازگردد.

مریم ملکپور، خواهر سعید در صفحه ی فیسبوکش نوشت:

بعد از هشت سال تلاش و دوندگی و در جا زدن و جنگیدن برای قوی موندن، جنگیدن به امید روزهای روشن برای خودم و خانواده ام و برادرم که با تمام فشارها و سختیهایی که بهش تحمیل شده هنوز پر از شور و حرارت زندگیه، خیلی احساس درماندگی و تنهایی و خستگی داشتم.

گردهمایی باشکوه و بی دغدغه ای که به لطف دوستان و همیاران عزیزم در تورنتو، برگزار شد امیدوارم کرد من و سعید، تنها نیستیم. بهم یادآوری کرد انسانیت هنوز نمرده و جان انسان، ارزش داره. اونقدر این حرکت زیبا بود که بعد از مدت طولانی بغضی که داشت به سال می کشید مونده بود تو گلوم و داشت خفم می کرد، اشک شد و جاری شد. اونقدر که از هیجان و استرس زیاد نتونستم خوب صحبت کنم، ولی همه دوستان و بزرگواران ایرانی و غیر ایرانی که در حمایت از سعید صحبت کردند، زبان من شدند، زبان سعید شدند. قشنگی این جمع به این بود که فارغ از هر خط فکری و هر عقیده ای میشه کنار هم ایستاد و به هدف کمک به یک قربانی، یک انسان بیگناه، همزبان شد.

باز هم سپاسگزارم از همه برگزارکنندگان این ایونت و امیدوارم آزادی سعید و امثال سعید، خستگی رو از تن همگیمون در بیاره.

اولین قدم ها برداشته می شود   

نماینده محافظه کار از حوزه اشاوا، Dr. Colin Carrie یکی از سخنرانان مراسم بود که روز دوشنبه ۶ فوریه در پارلمان برخاست و موضوع سعید ملکپور را مطرح کرد.

این اولین قدم را به فال نیک می گیریم برای حرکت های بعدی.

برنامه گردهمایی برای حمایت از سعید ملکپور پس از پنلی برگزار شد که درخصوص “آزادی های دانشگاهی” بود. در این پنل هما هودفر و پیام اخوان سخنرانی کردند و بخش پرسش و پاسخ برگزار شد. گزارش این پنل را هفته ی آینده در شهروند می خوانید.

فیلم سخنرانی کاوه شهروز را اینجا ببینید.

فیلم سخنرانی مریم ملکپور و ارسلان کهنمویی پور را اینجا ببینید.

فیلم سخنرانی دکتر رضا مریدی و خانم  Hélène Laverdière را اینجا ببینید.

فیلم سخنرانی دکتر کولین کری و علی احساسی را اینجا ببینید.

فیلم سخنرانی مصطفی عزیزی و معرفی کار هنری سعید ملکپور را اینجا ببینید.
فیلم سخنرانی مریم نایب یزدی و حمید قاسمی شال را اینجا ببینید.

فیلم پنل با گردانندگی مهرداد حریری و سخنان هما هودفر و محمد فهمی را اینجا ببینید.

فیلم سخنرانی هما هودفر را اینجا ببینید.
فیلم سخنرانی محمد فهمی را اینجا ببینید.

فیلم سخنرانی الکس نیو، اروین کاتلر و پیام اخوان را اینجا ببینید.

فیلم کلیپ درباره سعید ملکپور را اینجا ببینید.