رادیو زمانه: با به خشونت کشیده شدن تجمع و تحصن درویشان در مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران در روز دوشنبه ۳۰ بهمن و تبدیل شدن گلستان هفتم پاسداران به منطقه‌ای شبیه میدان جنگ، بار دیگر سرکوب درویشان گنابادی به سر خط خبرها آمد و کاربران شبکه‌های اجتماعی هم تا پاسی از شب به این ماجرا پرداختند.

شدت واکنش‌ها به دنبال انتشار ویدئویی که نشان می‌داد اتوبوسی به سمت نیروهای گارد ویژه می‌راند و آنان را هدف قرار می‌داد افزایش یافت و درویشان نیز که اغلب به رفتار نرم شهره‌اند مورد انتقاد قرار گرفتند که دست به خشونت‌وزری زده ‌اند و آداب مبارزه بدون خشونت را کنار گذاشته‌اند.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس ایران اعلام کرد که در حمله این اتوبوس به جمع مأموران نیروی انتظامی سه مأمور پلیس کشته شده‌اند. برخی منابع از کشته شدن دو بسیجی هم خبر داده ‌اند.

اما از سوی دیگر برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی انتساب خبر حمله اتوبوسی را به دراویش گنابادی با دیده تردید نگریسته ‌اند و با اشاره به سناریوها و داستان‌هایی که پیش از این از سوی نیروهای امنیتی ساخته شده است، این احتمال را مطرح کرده‌اند که این مورد نیز سناریویی از همین دست باشد؛ چه اولین بار خبرگزاری فارس ویدئویی منتشر کرد که در آن نام یک درویش به عنوان راننده اتوبوس (مینی‌بوس) مطرح می‌شود.

فرهاد نوری، مدیر سایت مجذوبان نور که اخبار مربوط به دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد درباره این ماجرا و تردیدهای مطرح شده درباره آن به زمانه می‌گوید: «ببینید من خودم هم تعجب کردم که چنین اتهامی را وارد می‌کنند. دراویش گنابادی هر موقع هر اتفاقی برای‌شان افتاده همیشه دفاع کرده‌اند و هیچ‌وقت شروع کننده حمله و شروع کننده اغتشاش نبوده‌ اند. آن منطقه‌ای که این اتفاق افتاده و آن شخص  ـ اولین بار این خبر را خبرگزاری فارس منتشر کرد که محمد ثلاث راننده اتوبوس بوده ـ و خب محمد ثلاث یکی، دو ساعت قبل از اینکه آن اتفاق بیفتد روبه‌روی کلانتری ۱۰۲ به چنان شدتی ضرب و شتم شده بوده که دراویش فکر می‌کردند فوت کرده که بعد هم خبرش آمد که ایشان واقعا فوت شده. اصلا زمان‌بندی این سناریو جای سوال دارد و اینکه دراویش آنجا اصلا اتوبوس (مینی‌بوس) از کجا آورده‌اند؟»

نوری در پاسخ به این سوال که آیا خبر درگذشت محمد ثلاث، از درویشان گنابادی را تایید می‌کند یا نه، به زمانه می‌گوید: «تا آنجا که من اطلاع دارم بله، متاسفانه ایشان به دلیل شدت جراحاتی که برداشته بودند، فوت کرده‌اند.»

او درباره تازه‌ترین پیام و موضع نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی نسبت به این ماجرا نیز می‌گوید: «ایشان موضع خاصی نگرفته‌اند، اما امروز بعد از نماز صبح‌شان در صحبت‌هایی که در قالب یک ویدئو منتشر شد، به موضوع دفاع اشاره کردند. دراویش گنابادی همواره اعلام کرده‌‌اند که در دفاع از عقیده خود، در دفاع از درویشی و در دفاع از یکدیگر مثل سنگ خارا هستند و در دوستی هم همچون آب روان. ایشان هم همین موضع را گرفته‌اند.»

فرهاد نوری درباره آنچه از روز گذشته در گلستان هفتم پاسداران تهران رخ داده به زمانه می‌گوید: «خود گلستان هفتم، همسایه‌های دکتر {نورعلی} تابنده، قطب درویشان گنابادی و منزل ایشان هم تا حدی مورد تعرض قرار گرفتند. تعداد خیلی زیادی از دراویش ضرب و شتم شدند که وضعیت تعدادی از آنها وخیم است و گلوله مستقیم به آنها شلیک شده است. اینها را تا مدتی در خانه‌هایی که در داخل گلستان هفتم اینها هجوم برده بودند داخل‌شان، نگه داشته بودند و بعد با ون‌های نیروی انتظامی منتقل‌شان کردند یک تعدادی‌شان را به پلیس امنیت وزرا – خانم‌ها را- و آقایان را هم فرستادند به سمت دادسرای شاهپور که فکر می‌کنم الان به نام خیابان وحدت اسلامی شناخته می‌شود.»

به گفته نوری تعدادی از درویشان که حال‌شان بد بوده و زخمی بوده‌اند را هم به بیمارستان سجاد فرستاده‌اند.

او در ادامه می‌گوید: «رسانه‌های حکومتی اعلام کرده‌اند حدود ۳۰۰ نفر از دراویش بازداشت شده‌اند که این با آمار تقریبی ما جور در می‌آید چون تعداد اندکی از دراویش توانسته بودند وارد گلستان هفتم بشوند تا بتوانند از آن منطقه دفاع بکنند ولی تعداد دیگری از دراویش از صبح زود امروز در مناطق اطراف پاسداران، ورودی‌های این منطقه و حتی ورودی‌های شهر تهران بازداشت شده‌اند و مطمئنا شمار بازداشت‌شدگان افزایش خواهد یافت. من تا الان توانسته‌ام تقریبا نام ۱۰۰ نفر را به دست بیاورم که اینها زخمی و بازداشت شده‌اند.»