شهروند- تورنتو، شهر آرام و امن و زیبای ما دیروز شاهد خشونت و سانحه ی بی سابقه بود که اگرچه دولت کانادا هنوز آن را حمله ای تروریستی نمی نامد، اما کم از حملات تروریستی مشابه در سال های اخیر در اروپا نداشت. دوشنبه ، ۲۳ آوریل ۲۰۱۸، حوالی ساعت ۱:۳۰ بعدازظهر یک ماشین ون سفید رنگ در خیابان یانگ، یکی از بزرگترین و معروف ترین خیابان های دنیا، وارد پیاده رو شد و عابران پیاده ای را که برای لذت بردن از هوای زیبای بهاری در تورنتو به خیابان ها آمده بودند بی رحمانه زیر گرفت.

به گفته ی پلیس و شاهدان ماجرا این ماشین از تقاطع فینچ تا شپرد در خیابان یانگ، مسافتی حدود ۲ کیلومتر، در پیاده رو به عابرین برخورد کرد و بیشترین میزان جراحات در نزدیکی میدان مل لستمن، مقابل North York Civic Centre اتفاق افتاده است.

ماشین ون و راننده اش توسط پلیس تورنتو متوقف و دستگیر شده اند. نام فرد خاطی الک میناسیان است که ۲۵ سال دارد و ساکن ریچموند هیل است. در این حادثه ی بسیار دلخراش ۱۰ نفر کشته و ۱۵ نفر به شدت مصدوم شدند. تمامی کسانی که از این حادثه آسیب دیده بودند به سرعت به بیمارستان Sunnybrook  منتقل شدند. سرویس TTC در خط شماره ۱ بین تقاطع شپرد تا فینچ در خیابان یانگ به دلیل این حادثه متوقف شد.

یکی از شاهدان این حادثه که در محل حضور داشته است می گوید که چندین عابر را دیده که بر اثر ضربه ی تصادف خودرو به هوا پرتاب شدند و با زمین اصابت کردند. برخی که از پنجره های آپارتمان هایشان شاهد این ماجرای دلخراش بودند می گویند که چندین جنازه بر روی زمین بود و روی آنها پوشیده شده بود.

هنوز دلایل این حمله توسط این جوان ۲۵ ساله روشن نیست و پلیس در تلاش است تا هرچه سریعتر زوایای مختلف این ماجرا را بررسی کرده و اطلاعات کافی را در اختیار عموم قرار دهد.

صبح سه شنبه ۲۴ اپریل، جان توری از صحن شهرداری تورنتو پیامی فرستاد و ضمن گزارشی کوتاه از آنچه که روز گذشته اتفاق افتاد، از سوی خود و اعضای شورای شهر به خانواده های بازماندگان و آسیب دیدگان این حادثه تسلیت گفت و ابراز همدردی کرد. او تأکید کرد که تورنتو شهر امنی بوده و هست و خواهد بود. او از خانم کاتلین وین نخست وزیر، رالف گودل وزیر امنیت عمومی، جان فیلیون عضو شورای شهر حوزه ی ویلودیل، برای حمایت ها و حضورشان در صحنه و از مارک ساندرز رئیس پلیس تورنتو و کارکنان و پزشکان بیمارستان سانی بروک برای عکس العمل سریع در رسیدگی به مجروحان تشکر کرد.

جاستین ترودو نیز در پیامی این حادثه را تسلیت گفت و اعلام کرد که در این اتفاق در کنار مردم و خانواده های قربانیان ایستاده است. کاتلین وین نخست وزیر انتاریو نیز با مردم ابراز همدردی کرد و این اتفاق ناخوشایند را تسلیت گفت.

فرماندار کل کانادا نیز از جمله افرادی بود که با تورنتویی ها ابراز همدردی کرده است.

جلسه ی تفهیم اتهام الک میناسیان، روز (سه شنبه) ساعت ۱۰ صبح در دادگاه فینچ برگزار شد. الک میناسیان در این جلسه هیچ احساسی از خود نشان نداد و فقط خود را معرفی کرد. قاضی او را به ده مورد قتل عمد و ۱۳ مورد اقدام به قتل متهم کرد.

پدر الک میناسیان در جلسه دادگاه مورد توجه خبرنگاران بود. او در پاسخ خبرنگار سی بی سی که از او پرسید آیا با پسرت صحبتی داشته ای؟  فقط سرش را به علامت منفی تکان داد . او در حالی که اشک هایش را پاک می کرد تنها به گفتن متاسفم بسنده کرد.

مراسم شمع افروزی و ادای احترام به قربانیان و بیان همدردی با بازماندگان

سه شنبه ساعت ۸ شب جمعی از شهروندان تورنتو به همراه جان توری شهردار، خانم کاتلین وین نخست وزیر انتاریو، علی احساسی نماینده مردم ویلودیل در مجلس فدرال، دیوید زیمر وزیر امور بومیان و نماینده مجلس استانی از حوزه ی ویلودیل در بخشی از خیابان یانگ که مردم برای ادای احترام به قربانیان گل قرار داده و پیام هایی نوشته بودند، حضور پیدا کردند و مراتب همدردی خود را با خانواده های قربانیان این حادثه ابراز داشتند. کاتلین وین  با بازمانده ی یکی از قربانیان صحبت کرد و گفت خیلی سخت است که کلمه ی مناسبی برای ابراز همدردی پیدا کنم فقط می گویم که درد شما و سوگواری شما درد و سوگواری ما هم هست.

او همچنین از مردم خواست که وقتی قربانیان این حادثه شناخته شدند رعایت حال خانواده های عزادار را بکنند.

 جان توری نیز گفت این مکان جای زخمی ست که برای همیشه بر چهره تورنتو باقی خواهد ماند.

جلد شهروند ۱۶۹۶

تعدادی از قربانیان حمله ی کامیونت به عابران پیاده در تورنتو شناسایی شدند

حادثه تصادف روز دوشنبه در نورت یورک تورنتو ۱۰ تن کشته و ۱۵ نفر زخمی برجای گذاشت. شهر در ناراحتی و اندوه فرو رفته است. روز سه شنبه مردم و برخی از مقامات شهری برای همدردی با قربانیان در مکان حادثه حاضر شدند و با گذاشتن دسته های گل و یادداشت های محبت آمیز مراتب ناراحتی و اندوه خود را به بازماندگان این قربانیان حادثه ی دلخراش ابراز کردند.

یکی از کشته شدگان روز دوشنبه دوروثی سول (Dorothy Sewell) ، مادربزرگ ۸۰ ساله است. فرزندش از او به عنوان بهترین مادربزرگ دنیا برای نوه هایش یاد می کند و سه نوه اش می گویند که مادربزرگ آنها به ورزش علاقه بسیار زیادی داشت.

آن ماری دومیکو(Anne Marie D’Amico) یکی دیگر از قربانیان است. او ۳۰ سال داشت و بستگانش او را به خاطر کارهای خیریه و مردم دوستی می شناسند و می گویند از ۱۲ سالگی تمام وقتش صرف کمک به مردم می شد. آن ماری کارمند شرکت سرمایه گذاری آمریکایی Invesco  در خیابان یانگ و فینچ بود و برای صرف ناهار از شرکت بیرون آمده بود.

خانم “آماراسینگ” قربانی دیگر پانزده سال پیش از سریلانکا به کانادا مهاجرت کرد. او یک مادر مجرد با پسری هفت ساله بود و در دهه ی چهل زندگی قرار داشت.

آشپز رستوران های زنجیره ای برازیلین استیک هاووس  Chul Min “Eddie” Kang نیز در میان قربانیان این حمله قرار دارد. او مردی بود که در دهه ی سی زندگی اش قرار داشت و در حالی در این حادثه کشته شد که همسرش برای دیدار از خانواده به کره جنوبی رفته بود.

منیر عابد النجار که همراه همسرش برای دیدن پسرش از کشور اردن به تورنتو سفر کرده بود، از دیگر کشته شدگان این حمله است.  آقای عابدالنجار از مسیحیان ارتودکس اردن بوده که فامیل بزرگی در شهر تورنتو دارند. با توجه به اینکه آقای عابدالنجار با همسرش لیلیان در آن منطقه بوده، معلوم نیست که لیلیان جزو مجروحان باشد یا نه.

 مقامات کشور کره ی جنوبی پیشتر اعلام کرده بودند که دو تن از شهروندان این کشور در این حادثه جان خود را از دست داده اند. شناسایی نام قربانیان و اعلام آنها همچنان ادامه دارد و یکی از مقامات پلیس تورنتو اعلام کرده است که به دلیل انجام اقداماتی که ابعاد جهانی دارد این اعلام نامها به ترتیب و با صرف دقت و زمان انجام می شود. فرد خاطی الک میناسیان نام دارد که ۲۵ ساله و ساکن منطقه ی ریچموند هیل در تورنتو است. او روز سه شنبه در دادگاه حاضر شد . قاضی دادگاه وی را به ۱۰ فقره قتل عمد و ۱۳ فقره اقدام به قتل متهم کرده است. بررسی ها برای به دست آوردن اطلاعات دقیق و دلایل این حمله در جریان است.

نصب بلوک های سیمانی در پیاده روهای بزرگ تورنتو در پی حمله دلخراش اخیر

شهروند- در پی واقعه دلخراش روز دوشنبه در نورت یورک تورنتو، شهرداری تورنتو در اقدامی بی سابقه اقدام به نصب بلوک های سیمانی در پیاده روهای شلوغ و مهم شهر کرده است. شهرداری تورنتو در پیغامی اعلام کرد که اگرچه این حمله عملیات تروریستی نبوده است و مقامات شهری و پلیس اطمینان می دهند که شهر در امنیت کامل است اما مانند زنگ خطری بود که باعث شد تا هرچه سریع تر به فکر امن تر کردن فضاهای شهری باشیم.

بر اساس این اقدام در پیاده روهای بزرگ و پر رفت آمد نظیر پیاده روهای اطراف ایستگاه یونیون و برج CN بلوک های سیمانی نصب می شود تا از این طریق از ورود احتمالی هرگونه وسیله ی نقلیه ای به داخل آنها جلوگیری شود. بسیاری از شهروندان به این اقدام شهرداری واکنش نشان داده اند و می گویند که دلشان نمی خواهد در یک فضای امنیتی زندگی کنند و نمی توان خیابان های این شهر را به خاطر یک احتمال مسدود کرد، اما دنیای امروز این شکایات را برنمی تابد و مرگ و زندگی مردم این روزها در گرو همین تمهیدات به ظاهر امنیتی است.