شهروند: مجلس عوام کانادا روز سه شنبه دوازدهم جون ۲۰۱۸ / بیست و دوم  خرداد ۱۳۹۷‌ با شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی، همزمان طرح (لایحه) توقف فوری مذاکره دولت کانادا با جمهوری اسلامی برای بازسازی روابط دوجانبه را نیز تصویب کرد. این لایحه سه‌شنبه ۲۲ خرداد با ۲۴۸ رای موافق در برابر ۴۵ رای مخالف، تصویب شد. هر دو حزب لیبرال و محافظه‌کار کانادا از این لایحه حمایت کردند.

این طرح به پیشنهاد گارنِت جنِس (Garnett Genuis)، نماینده محافظه‌کار، در مجلس عوام کانادا مطرح شد .به هنگام رأی‌گیری که به صورت قیام انجام شد، ابتدا نمایندگان محافظه‌کار به عنوان حمایت از این طرح قیام کردند.

گزارش‌ها حاکی است که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، نخستین کسی بود که از جناح لیبرال به عنوان موافق با این طرح قیام کرد. در این رأی گیری دو نماینده ایرانی تبار در مجلس فدرال علی احساسی از حوزه ویلودیل و مجید جوهری از حوزه ریچموندهیل حضور نداشتند.

بر مبنای این طرح،  جمهوری اسلامی به خاطر حمایت از تروریسم در سراسر جهان محکوم شده است.

پارلمان کانادا همچنین تاکید سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بر نابودی اسرائیل را «فراخوان نسل‌کشی یهودیان» دانسته و آن را محکوم کرده است.

مفاد اصلی طرح مصوب پارلمان کانادا به شرح زیر است:

۱- دولت کانادا هرگونه مذاکره‌ با جمهوری اسلامی برای بازسازی روابط دیپلماتیک را فورا متوقف کند.

۲- دولت کانادا از رژیم جمهوری اسلامی بخواهد تا همه شهروندان کانادایی یا دارای اقامت دائم کانادا را که در ایران زندانی هستند مانند مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست کشته شده‌ در زندان اوین و سعید ملک‌پور را آزاد کند.

۳- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را فورا به عنوان یک نهاد تروریستی شناسایی کند.

۴- در کنار مردم ایران بایستد و از حق اساسی آزادی عقیده، مذهب و بیان، آزادی مطبوعات، آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز و آزادی احزاب برای آنها دفاع کند.

گارنت جنس از رای مجلس عوام کانادا استقبال کرده و گفته است، دولت اکنون می‌بایست خواست پارلمان را اجرا کند.

کنگره ایرانیان کانادا در روزهای اخیر، کمپین وسیعی برای ممانعت از تصویب این طرح در پارلمان کانادا‌ به راه انداخت که موفق نبود.

یادآوری می شود که کانادا در شهریور سال ۱۳۹۱، در دوره دولت محافظه‌کار استیون هارپرروابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرد.