Select Page

دیدار با دو فرزند گمشده ام، “دار” و “شاهد”، پس از چهار دهه/رضا علامه زاده

دیدار با دو فرزند گمشده ام، “دار” و “شاهد”، پس از چهار دهه/رضا علامه زاده

دو فیلم کوتاه داستانى که من چهل و سه چهار سال پیش در “کانون پرورش فکرى کودکان و نوجوانان” ساختم، پس از چهار دهه ممنوعیت دو هفته پیش به شکلى باورنکردنى از ایران به دستم رسید و روز شنبه آینده از برنامه “اکران” تلویزیون صداى آمریکا پخش خواهد شد.

فیلم “دار” همان فیلمى است که در سال ١٣۵٢ جایزه بزرگ “جشنواره جهانى خیخون اسپانیا” را برد و زمینه دستگیرى و زندانى شدنم را فراهم آورد که قصه اش دراز است و در کتاب خاطرات زندانم با عنوان “دستى در هنر، چشمى بر سیاست” به تفصیل به آن پرداخته ام. این فیلم در زمستان ١٣۵١در روستائی در حوالی لاهیجان فیلمبرداری شد.

و فیلم “شاهد” را که در روستائی در اعماق جنگل های هزارجریبِ مازندران ساختم در مراحل تدوین بود که دستگیر شدم و پس از خلاصى از زندان در جریان انقلاب، تمامش کردم ولى فقط یک بار در جشنواره اى کوچک در تهران (به همراه “دار”) که تنها ششماه پس از انقلاب توسط کانون برگزار شد به نمایش درآمد و نه به خاطر موضوع فیلم که به دلیل ممنوعیتِ نام بردن از من، تا کنون از دسترس همگان دور مانده بوده است. فیلمنامه ی هر دو فیلم که موضوعاتی اخلاقی برای کودکان و نوجوانان دارند، نوشته خودم است.

همین ماه پیش بود که دوستى فیسبوکى از ایران خبر داد که نسخه اى از این دو فیلم را در میان کتاب ها و فیلم ها و نوارهاى پدرش که به تازگى فوت شده یافته و می تواند آن را به دست من برساند. و در نهایت هم رساند!

و من دو هفته پیش توانستم این دو فیلم کوتاهم را پس از نزدیک به چهار دهه ببینم.

allamezadeh-posters

بازیگران اصلى هر دو فیلم طبعا کودک هستند ولى در فیلم “دار” زنده نام “مهرى ودادیان”، بازیگر سرشناس سینماى ایران در کنار “سیامک اطلسى” که شاید این یکى از اولین فیلم هایش بود، بازى دارد. من با مهرى ودادیان، این بانوى وزین سینمای کشورمان، پیش از آن در فیلم سینمایى “قدیر” کار کرده بودم.

بازیگران فیلم شاهد “سعید پورصمیمى”، بازیگر قدرتمند تئاتر، و زنده نام “پروین سلیمانى” یکى دیگر از چهره هاى برجسته و سرشناس سینماى ما هستند. شانس همکارى با پورصمیمى را یک بار دیگر، دو سال پس از انقلاب، مجددا یافتم. او در یکى از دو فیلم کوتاهى که در مورد کودکانِ کار در ایران ساختم با عنوان “آقاى بیمه اى” بازى داشت (آیا معجزه دیگرى رخ خواهد داد و کسى دو فرزند گمشده دیگرم، “آقاى بیمه اى” و “نقش” را که در مجموعه “نان آورانِ کوچک” براى تلویزیون ساختم به دستم خواهد رساند؟)

و بالاخره فیلم “دار” را زنده نام “مهرداد فخیمى”، فیلمبردار نامى فیلمبردارى کرد و فیلم شاهد را فیلمبردار برجسته کانون، “مرتضى رستگار”. مدت نمایش اولى حدود ١۵ و دومى ٢٠ دقیقه است و هر دو فیلم به صورت ۳۵ میلیمتری و رنگی ساخته شده اند.

نمایش این دو فیلم در برنامه سینمایى “اکران” روز شنبه آینده بیست و ششم تیرماه (شانزدهم جولاى) در ساعت هشت شب به وقت ایران خواهد بود. برنامه “اکران” به تهیه کنندگىِ مجری فرهیخته “شپول عباسى” را من مناسب ترین برنامه براى اولین نمایش عمومى این دو فیلم می دانم.

دو سال پیش فیلم مستند ـ داستانی اخیرم “با من از دریا بگو” نیز از همین برنامه پخش شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

About The Author

نظر خوانندگان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشخوان

Insufin Insurance

Pin It on Pinterest

Share This