فراخوان تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در همبستگی با اعتراضات دانشجویان دانشگاه آزاد، تبدیل به تجمع اعتراضی مردم و دانشجویان در اطراف دانشگاه تهران و خیابان‌های منتهی به میدان انقلاب شد.

به گزارش رادیو فردا  خبرگزاری مهر روز دوشنبه نوشت که فرمانده نیروی انتظامی در مورد برخی فراخوان‌ها در فضای مجازی برای تجمع دانشجویان مقابل دانشگاه تهران گفت: «هرگونه تجمع نیازمند مجوز است.»

در این خبر به هویت فراخوان‌دهندگان اشاره‌ای نشده، اما در برخی کانال‌های شبکه‌های اجتماعی فراخوان‌هایی در این باره دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، در حاشیه همایش عمومی فرماندهان و مدیران فرماندهی انتظامی تهران بزرگ درباره تجمع در برابر دانشگاه تهران گفت: «دانشجویان باید این را بدانند که برگزاری هرگونه تجمعی نیازمند اخذ مجوز از وزارت کشور است.»

این سخنان وی در حالی منتشر می‌شود که در شبکه‌های اجتماعی از بامداد دوشنبه ویدئوهایی در حال انتشار است که حکایت از آغاز تجمعی اعتراضی در خیابان انقلاب در حوالی دانشگاه تهران دارد.

این اظهارات حسین اشتری همچنین در حالی بیان می‌شود که با گذشت نزدیک به چهار دهه از عمر جمهوری اسلامی، تاکنون به هیچ حزب یا تشکل منتقد سیاسی یا مدنی که قصد برگزاری تجمعات یا راهپیمایی مسالمت‌آمیز داشته‌اند، مجوزی داده نشده‌است.

در تجمع خیابان انقلاب شعار «مسئول بی کفایت استعفا استعفا» شنیده می‌شود. در این ویدئوها همچنین شعار «نترسید نترسید ما همه باهم هستیم» به گوش می‌رسد.

در توضیح برخی ویدئوها نیز آمده است که جو بسیار امنیتی است و معترضان در طول خیابان انقلاب در حال جابه‌جایی هستند.

این تجمع پس از آن شکل می‌گیرد که اعتراضات دو روز اخیر در واحد علوم دانشگاه آزاد تهران خبرساز شده‌است.

تجمع اعتراضی دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، روز یکشنبه نیز برای دومین روز متوالی ادامه داشت.

این تجمع اعتراضی در اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولان این دانشگاه در برابر حادثه واژگونی اتوبوس صورت گرفته و تصاویر و گزارش‌هایی از آن در شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شده است.

در حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان در محوطه دانشگاه علوم و تحقیقات در روز سه‌شنبه چهارم دی ماه، ۱۰ تن کشته و ۲۸ نفر زخمی شدند.

در ابتدا مسئولان دانشگاه آزاد دلیل واژگونی اتوبوس را سکته راننده اعلام کردند که بلافاصله از سوی مسئولان اورژانس تهران رد شد و تایید چنین ادعایی به نظر تخصصی پزشکی قانونی موکول شد.

پس از آن در خبرها آمد که این اتوبوس که ۲۰ روز پیش از حادثه به سرویس‌های این دانشگاه اضافه شده بود، معاینه فنی نداشته است.

در روزهای اخیر علی‌محمد نائینی، از مشاوران فرمانده کل سپاه پاسداران، که به مناسبت سالروز تظاهرات حکومتی نهم دی‌ماه علیه معترضان به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ در ایلام سخن می‌گفت، پیش‌بینی کرد که در سال ۹۸ «دو التهاب اساسی» در ایران به وقوع بپیوندد.

وی گفت: در سال آینده «انتخابات مجلس را داریم که باید گفت انتخابات نقش کاتالیزور برای فراهم کردن زمینه نافرمانی مدنی را دارد. از طرف دیگری (دشمنان) بر فشارهای اقتصادی در حوزه‌های صنفی و کارگری تمرکز کرده اند.»

اشاره وی به اعتراضات گروه‌های مختلف صنفی از جمله فرهنگیان و کارگران در ایران است که در سال جاری در شهرهای مختلف کشور، بارها به دلیل وضعیت نامناسب معیشتی خود دست به تجمع و تحصن زده‌اند.​

فراخوان برای تجمع اعتراضی روز دوشنبه در خیابان انقلاب در برخی کانال‌های تلگرامی دیده می‌شود و پیام‌رسان تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی همواره از راه‌های ارتباطی مهم بین شهروندان ایرانی بوده‌اند.

حمیدرضا ضیایی‌پرور، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اخیراً با اشاره به شمار ۴۰ تا ۴۵ میلیون نفری کاربران ایرانی شبکه پیام‌رسان تلگرام گفت “در واقع رسانه ملی ایران تلگرام است.”

تجمع گروهی از کشاورزان در ضلع شمالی پل خواجو در اصفهان به درگیری با مأموران یگان ویژه پلیس ایران انجامید.کشاورزان شرق و غرب اصفهان، از جمله کشاورزان ورزنه، روز چهارشنبه ۱۲ دی ماه دست به تجمعات اعتراضی زدند. این کشاورزان پیشتر برای حل مشکل دریافت ‌«حق‌آبه» خود مهلت ۱۰ روزه به مسئولان داده بودند.