* این مقاله جنبه ی آموزشی دارد نه درمانی، هر دارویی باید با تشخیص و تجویز پزشک مصرف شود.

این بیماری پوستی در ۲۰درصد کودکان کمتر از سه سال دیده می شود. درمان های خاص و بهداشت کمک می کند تا با درماتیت زندگی بهتری داشت.

درماتیت اتوپیک چیست؟

اگزما اتوپیک یا درماتیک اتوپیک یک بیماری مزمن پوستی است که زیاد دیده می شود. درماتیت اتوپیک در اغلب موارد در سه ماهه اول زندگی شروع می شود. بیشتر درماتیت های اتوپیک در مدت زمان کودکی بهبودی پیدا کرده و از بین می روند.

علل

درماتیک اتوپیک یک مشکل ژنتیکی پوستی است که باعث می شود پوست دچار خشکی شدید شده و اجازه دهد که حملات خارجی مثل آلرژن های موجود در محیط زیست- گرده گیاهان- گرد و خاک- آکارین ها- آلرژن های غذایی و امثالهم به آن لطمه وارد کنند و همچنین باعث می شود که بدن آنتی بادی مخصوصی به نام ایمونو گلوبولین E ترشح کند.

تشخیص

تشخیص درماتیت اتوپیک با معاینه کلینیکی و سئوالات پزشک انجام می شود. در فرانسه این بیماری ۲۰درصد کودکان کمتر از سه سال و ۱۰درصد بزرگسالان را مبتلا می کند و تعداد بیماران مرتبا در حال زیاد شدن است. آنهایی که مبتلا می شوند یک آمادگی ژنتیکی برای آن دارند و نزدیک به ۸۰درصد کودکان مبتلا به اگزما دارای سوابق خانوادگی به این بیماری هستند.

سیمپتوم های درماتیت اتوپیک

درماتیت اتوپیک بیماری است که پیشرفت آن توسط حملات بیماری انجام می شود و به صورت یک پوست خشک متخلخل دیده می شود.

در هنگام حمله پلاک های قرمز رنگ خشک، یا با ترشحات کیست های کوچک به وجود می آید که  با خارش شدید همراه است و باعث تولید زخم می شود. این پلاک ها می توانند روی صورت تولید شوند. مخصوصا در کودکان جوان. در روی بازوها- ساق پا- در مچ دست ها و بیشتر در نواحی چین دار پوست.

اثر درماتیت اتوپیک روی زندگی

درماتیت اتوپیک اثر مهمی روی کیفیت زندگی بیمار دارد و هر چه بیماری مهم تر باشد این آثار بیشتر است. بر اثر خارش وضعیت خواب را به هم می زند و می تواند استرس مزمن، نگرانی شدید و دیپرشن ایجاد کند.

درمان های درماتیت اتوپیک

درمان کلاسیک اگزما بر روی دو اصل انجام می شود؛ درمان فوری انفلاماسیون و مرطوب نگهداشتن روزانه پوست.

در هنگام حمله بیماری برای آرامش انفلاماسیون پوست از درمو کورتیکوئیدها روی محل ضایعه مالیده می شود. کرم تجویز شده توسط پزشک، باید دقیقا به طور جدی تا از بین رفتن کامل پلاک ها روی محل ضایعه دیده مالیده شود. این کرم باعث ترمیم پوست شده و از نفوذ آلرژن ها و میکروارگانزیم های موجود در هوا به داخل پوست جلوگیری می کند.

نرم کننده های پوست برای درماتیت اتوپیک یک درمان قوی  هستند و باید برای درمان عمیق خشکی پوست به کار روند. هر چه پوست مرطوب تر(هیدراته) باشد بیشتر از خودش در مقابل حملات محیط زیستی مثل گرده گیاهان و آلرژن ها دفاع می کند. مالیدن کرم های مرطوب کننده خنثی و بدون عطر و مواد دیگر باید به طور روزانه یا هر دو روز یک بار صورت بگیرد.

اگر این درمان های اولیه موثر واقع نشد، پزشک درمان دیگری مثل آروماتراپی(گیاه درمانی) را پیشنهاد می کند.

طب طبیعی و مکمل

مواد غذایی ضد اگزما می تواند عکس العمل های آنتی انفلاماتوار داشته و کمک به آرامش درماتیت اتوپیک در نزد بیماران بکند:

اسیدهای چرب اساسی مثل امگا ۳ و اسید گاما لینولنیک و مصرف روغن های کتان- گاوزبان- شاهدانه- آجیل ها و ماهی های چرب

پیشگیری از درماتیت اتوپیک

بعضی از عوامل محیط زیستی کمک به حملات بیماری می کند مثل تماس با تحریک کننده ها مثل صابون – دترجنت ها (مواد برای ظرفشویی و رختشویی) لباس های خشن- بعضی از خوراکی ها- گرما و عرق کردن- خشکی هوای محیط زندگی- روئیدن دندان در کودکان- بعضی تغییرات در زندگی و استرس ها هم می توانند تولید خارش و حمله اگزما بشوند.

چند راهنمایی بهداشتی برای کمک به محدود کردن حمله های بیماری و محافظت از پوست:

تمیز کردن آرام پوست با یک صابون درماتولوژیک یا ژل های مایع.  از صابون معمولی استفاده نکنید!

حوله را روی پوست بگذارید تا آب را جذب کند. آن را روی پوست مالش دهید.

کرم های مرطوب کننده را روی پوست مرطوب بمالید که بهتر جذب شوند.

بهتر است از لباس های کتانی استفاده کنید. لباس های پشمی تحریک کننده هستند.

گرمای ۲۰-۱۹ درجه سانتی گراد برای اتاق- حمام (سالن حمام) کافی است.

همین طور پیشنهاد می شود برای اضافه کردن زمان بین دو حمله بیماری اگزما استرس ها را کنترل کنید. می توانید از تکنیک های مختلفی مثلیوگا- هیپنوز- ماساژ و غیره استفاده کنید.