صدای امریکا: امیرحسین علی بخشی، دانشجوی دانشگاه تهران، و علی حقیقت‌جوان، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت، توسط نیرو‌های امنیتی بازداشت شدند.


علی حقیقت‌جوان (راست) و امیرحسین علی بخشی

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، این دو فعال صنفی دانشجویان روز یکشنبه ۴ اسفند از سوی نیرو‌های امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند و بر اساس اطلاعات موجود تا این لحظه از دلایل بازداشت، اتهامات و محل نگهداری آنها اطلاعاتی در دست نیست.

بنا بر این گزارش‌ها امیرحسین علی بخشی، عضو سابق شورای احیای انجمن‌های دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه دانشگاه امیرکبیر است که پیش‌تر در سال ۱۳۹۲ توسط کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دو ترم از تحصیل محروم شده بود.

علی حقیقت‌جوان نیز در حال حاضر دبیر انجمن اسلامی «آرمان دانشجویان» دانشگاه علم و صنعت است.

این اولین‌بار نیست که جمهوری اسلامی فعالان دانشجویی را بازداشت و یا به زندان محکوم می‌کند، در ماه‌های اخیر نیز فشارهای امنیتی بر فعالان سیاسی، دانشجویان، و روزنامه نگاران در ایران افزایش یافته است. پیش از این نیز نیروهای امنیتی به دفعات تعدادی از فعالان دانشجویی را بازداشت و برخی از این افراد به احکام طولانی مدت محکوم شده‌اند.

پیشتر علی نانوایی، فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران که اواخر آبان ماه هنگام خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی» به تحمل ۶ ماه زندان، ۷۴ ضربه شلاق و رونویسی از سه جلد کتاب «پسرک فلافل فروش، پایی که جا ماند، و سه دقیقه در قیامت» محکوم شده بود.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.