صدای امریکا: جواد حسینی‌نژاد، یکی دیگر از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۹۸ که در حال حاضر در زندان وکیل آباد مشهد زندانی است، از سوی دادگاه انقلاب مشهد به ۲۳ ماه زندان محکوم شد.

جواد حسینی نژاد

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، این شهروند ساکن مشهد توسط شعبه ۶ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی حسین بهمن‌آبادی از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» مجموعا به ۲۳ ماه زندان محکوم و این حکم در زندان وکیل آباد مشهد به وی ابلاغ شده است.

این حکم در حالی برای جواد حسینی‌نژاد صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، در صورت تائید این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر تنها ۱۵ ماه از آن به اتهام «توهین به رهبری» به عنوان اشد مجازات قابل اجرا خواهد بود.

بنا بر گزارش منتشر شده و بر اساس دادنامه صادره، این شهروند ساکن مشهد در زمان بازداشت با اتهام دیگری به عنوان «عضویت در گروه‌های مخالف نظام و راه اندازی کانال تحت عنوان تغییر رژیم و براندازی نظام» روبرو بوده است که دادگاه انقلاب مشهد وی را از اتهام فوق تبرئه کرده است.

جواد حسینی نژاد ۲۸ آبان سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در ابتدا به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل و پس از طی مراحل بازجویی به زندان وکیل آباد مشهد انتقال داده شده است و در حال حاضر در بند ۵ این زندان که مربوط به زندانیان جرائم خطرناک از قبیل قتل و سرقت مسلحانه است در بازداشت به‌سر می‌برد.

این اولین‌بار نیست که جمهوری اسلامی یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را به زندان محکوم می‌کند. پیش از این نیز صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که ابوالفضل نژادفتح، فعال دانشجویی و یکی از بازداشت شدگان این اعتراضات، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب از بابت اتهامات «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» مجموعا به ۶ سال زندان محکوم شده است.