مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد تحریم شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت وابسته به آن در شانگهای در چین از امروز به اجرا درمی‌آید.


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه که روز دوشنبه ۱۹ خرداد ماه منتشر شد اعلام کرد این تحریم‌ها که شش ماه پیش اعلام شده بود، از امروز علیه شرکت کشتیرانی ایران و یک شرکت وابسته به آن به نام «ای‌-سِیل» (E-Sail) در شانگهای، اجرا می‌شود.

طبق اعلام وزیر خارجه آمریکا، این تحریم‌ها به دلیل نقش کشتیرانی ایران در برنامه موشکی بالستیک و همچنین انتقال تجهیزات حساس در برنامه تولید سلاح‌های کشتار جمعی وضع شده و اجرا می‌شود.

بر این اساس تمامی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی و شرکت‌های خدماتی که با خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت «ای‌-سِیل» چین همکاری کنند، با مجازات روبرو خواهند شد.

مایک پمپئو در زمان اعلام این تحریم‌ها گفته بود فشار حداکثری تا تغییر رفتار شرورانه جمهوری اسلامی، ادامه دارد. 

جمهوری‌خواهان کنگره بزرگترین و بی‌سابقه‌ترین بسته تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران را ارائه می‌کنند

روزنامه «واشنگتن فری بیکِن» در گزارشی اختصاصی اعلام کرد جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا این هفته بزرگترین و بی‌سابقه‌ترین بسته تحریمی علیه ایران را ارائه می‌کنند.

این روزنامه روز دوشنبه ۱۹ خرداد در این گزارش اعلام کرد کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان، که بزرگترین فراکسیون نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره است، این طرح را روز چهارشنبه این هفته ۲۱ خرداد ارائه می‌کند.

سایت خبری «جوییش نیوز» هم در گزارشی اعلام کرد این بسته تحریمی، ۱۴۰ مورد اقدام نه فقط علیه ایران،‌ که علیه روسیه و چین، را معرفی می‌کند.

مایک جانسون، نماینده جمهوری‌خواه ایالت لوئیزیانا در مجلس نمایندگان و رئیس کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان، گفت که این بسته حاوی سنگین‌ترین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران در تاریخ است. صدای امریکا