بر اثر وقوع دو آتش‌سوزی پیاپی در یک اردوگاه پناهجویان در جزیره لسبوس یونان هزاران پناهجو و مهاجر بی‌خانمان شدند و شب را بدون سرپناه گذراندند.

همزمان با موجی از ابراز همدردی با پناهجویان و همبستگی با دولت یونان درخواست‌های متعددی برای تجدیدنظر در سیستم پناهجویی اروپا مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وقوع آتش‌سوزی دوم در اردوگاه موریا در غروب چهارشنبه ۱۹ شهریور وضعیت بحرانی در جزیره لسبوس را بدتر کرده و مقامات محلی در این جزیره وضعیت فوق العاده اعلام کرده‌اند.

اولین آتش‌سوزی اوایل بامداد چهارشنبه روی داد و هزاران نفر از ساکنان اردوگاه موریا برای نجات جان خود به مناطق اطراف گریختند. هیچ کس در این حوادث مجروح نشده است.

آتش‌سوزی به فاصله کوتاهی پس از اعلام قرنطینه در اردوگاه به دلیل شناسایی ۳۵ فرد مبتلا به ویروس کرونا روی داد. دولت‌های اروپایی، از آلمان گرفته تا نروژ و مقامات و نهادهای اتحادیه اروپا برای کمک به دولت یونان اعلام آمادگی کرده‌اند.

مقامات یونان پناهجویان ساکن اردوگاه را مسئول این آتش‌سوزی معرفی کرده اند.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان، گفت دلیل آتش‌سوزی «واکنش خشونت‌آمیز» به انجام تست کرونا در اردوگاه بوده است. وزیر مهاجرت یونان نیز گفت پناهجویان به دلیل اعلام قرنطینه در اردوگاه این آتش‌سوزی را به وجود آوردند.

اکثر سه هزار و ۵۰۰ پناهجویی که سرپناه خود را از دست داده‌اند چهارشنبه شب را در فضای باز سپری کردند. وزیر مهاجرت یونان گفت دو کشتی نیروی دریایی به بندرگاه لسبوس اعزام شده و تعدادی از پناهجویان در آنها اسکان داده می‌شوند.

دومین آتش‌سوزی غروب چهارشنبه و در بخشی از اردوگاه که آسیب چندانی ندیده بود روی داد.

اداره دفاع غیر نظامی به مدت چهار ماه در جزیره لسبوس وضعیت اضطراری اعلام کرده است. نیروهای انتظامی از حرکت پناهجویان به سمت شهر اصلی این جزیره جلوگیری کرده و واحدهای پلیس ضد شورش به لسبوس اعزام شده‌اند.

از سال ۲۰۱۵ که یونان به نقطه اصلی ورود مهاجران به اروپا تبدیل شد دولت این کشور ده‌ها اردوگاه برای اسکان مهاجران احداث کرده ولی با توجه به روند طولانی بررسی تقاضای پناهندگی این افراد، اکثر اردوگاه‌ها با ازدحام جمعیت زیادی مواجه هستند و جمعیتی بیش از ظرفیت در آنجا سکونت دارند.

به عنوان نمونه ظرفیت واقعی اردوگاه موریا در جزیره لسبوس حدود دو هزار و۸۰۰ نفر است ولی هنگام وقوع آتش‌سوزی بیش از دوازده هزار نفر در آن سکونت داشتند.

تحت تاثیر این حادثه بار دیگر درخواست برای تجدید نظر در سیستم پناهجویی اروپا مطرح شده است. وزیر مهاجرت آلمان روز چهارشنبه گفت اتحادیه اروپا بلادرنگ به یک سیاست هماهنگ در زمینه پناهجویان و مهاجران نیاز دارد.

طبق قوانین فعلی اتحادیه اروپا، پناهجویان باید در اولین کشور اروپایی که وارد آن می‌شوند تقاضای خود را مطرح کنند و در مراحل بعدی به سایر کشورهای عضو اتحادیه منتقل خواهند شد. ولی اختلاف نظر بین کشورهای اروپایی و روند طولانی بررسی تقاضای پناهندگی باعث شده اکثر این افراد سال‌ها در کشور محل ورود خود مثل یونان، ایتالیا و اسپانیا باقی بمانند و این کشورها فشار و هزینه سنگین‌تری متقبل می‌شوند.

به گفته وزارت مهاجرت یونان، آتش‌سوزی روز چهارشنبه بخش بزرگی از ساختمان اصلی اردوگاه موریا را که محل سکونت حدود چهار هزار نفر است نابود کرده و به محوطه اطراف آن که چادرها و سرپناه‌های موقت قرار دارند نیز آسیب زده است.

دولت یونان مدت‌ها تلاش کرده که در جزیره لسبوس یک اردوگاه جدید احداث کند ولی با مقاومت شدید ساکنان جزیره روبرو شده و در مواردی کار به درگیری با پلیس کشیده است.

دولت یونان می‌گوید ردیابی پناهجویانی که اردوگاه را ترک کرده‌اند و ساختن سرپناه برای هزاران نفر که بی‌خانمان شده‌اند کار بسیار دشواری خواهد بود.

در ماه‌های اخیر تعدادی از مهاجران ساکن لسبوس و سایر جزیره‌ها به خاک اصلی یونان منتقل شده‌اند ولی آنها نتوانسته‌اند شغل و محل سکونت پیدا کنند و دولت نیز کمک هزینه مسکن و معاش آنها را کاهش داده است.

رادیو فردا