آشتی با حیوانات

 

cowیکی از لذت بخش ترین راه های گذران وقت برای بشر، خوردن و ارضای حس گرسنگی است. حتی استشمام بوی خوش غذا در انسان ایجاد لذت می کند. به همین دلیل فعالیت های زیادی در راستای تهیه ی مواد غذایی مورد علاقه ی مردم صورت می گیرد. بیشتر مردم به خوردن غذاهای خوشمزه تمایل زیادی دارند؛ در حالی که آگاهی از عواقب رژیم غذایی منتخب بسیار ضروری است، زیرا به محض این که غذا از گلوی ما پایین رفت، دیگر کنترلی بر روی آن نداریم.

یکی از رژیم های سالم و متناسب با جهاز هاضمه ی انسان گیاه خواری است که در مقایسه با گوشت خواری و عوارض خطرناک آن می تواند برای سلامتی انسان بسیار مفید باشد. کسانی که این رژیم غذایی را برگزیده اند، به چند دسته تقسیم می شوند: گیاه خوارانی که از لبنیات، تخم مرغ و سایر فرآورده های حیوانی (به استثنای گوشت) استفاده می کنند؛ و یا گیاه خوارانی که مطلقا از فرآورده های حیوانی استفاده نمی کنند و فقط سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی آنها گنجانده شده اند.

انرژی اصلی چرخه ی غذایی ما از خورشید حاصل می شود. اگر ما دو مزرعه با مساحت یکسان در اختیار داشته باشیم و از یکی برای چرای دام ها و از دیگری برای کشت غلات استفاده کنیم، از محلی که به زراعت اختصاص داده ایم، نسبت به محلی که به عنوان مرتع از آن استفاده کرده ایم، انرژی و مواد معدنی بیشتری به دست می آوریم.

واقعا عجیب است؛ ما محصولاتی نظیر سویا، جو، ذرت یا گندم را که محصولاتی با ارزش غذایی بالا و حاوی فیبر و کربوهیدرات فراوان هستند و کلسترول و چربی مضر ندارند، به حیوانات می دهیم و محصولاتی را که فیبر و کربوهیدرات ندارند و دارای کلسترول و چربی مضر هستند، تحویل می گیریم و می خوریم. این درست مثل این است که آب خالص را از میان فاضلاب رد کنیم و بعد بنوشیم.

این واقعیت مورد قبول بیشتر دانشمندان است که اگر درصد قابل توجهی از مردم به گیاه خواری روی آورند، هم غذای بیشتری برای همه موجود خواهد بود و هم زیستگاه کافی برای حیوانات وحشی باقی خواهد ماند.

در مسیر خودسازی و پیشرفت معنوی، نقطه ای هست که پس از رسیدن به آن، خودداری از خوردن گوشت اجتناب ناپذیر می شود. پیش از آن که به این موضوع بپردازیم، بهتر است بدانیم که گیاه خواری و رژیمی که به طور کامل بر این اساس باشد، کاملاً مناسب انسان است و هیچ گونه منافاتی با سلامتی انسان ندارد و این واقعیت دارد که بسیاری از انسان ها بدون خوردن گوشت حیوانات، زندگی سالم و عمر درازی را پشت سر گذاشته اند. در واقع، این خوردن گوشت است که ناسالم است. هورمون هایی که به حیوانات داده می شود، باعث به هم ریخته شدن سیستم هورمونی بدن انسان می شود و سمومی که در اثر ترس و استرس در هنگام کشته شدن در بدن حیوان تولید می شود، می تواند بعد از پخته شدن گوشت نیز ما را تحت تاثیر قرار دهد.

vegi

یکی از معانی ظلم یعنی “بدون علت سبب درد و رنج شدن” خوردن گوشت است، بدون آن که  دلیل موجه و خوبی داشته باشیم. ما  مستقیم یا غیر مستقیم باعث رنج و درد حیوانات معصوم و بی گناه می شویم. اما اگر دلیلی برای گوشت خوردن وجود ندارد، پس چرا برای مردم روی آوردن به گیاه خواری مشکل است؟ شاید به خاطر یکی از دلایل زیر باشد:

۱ ـ تنبلی: آنها گوشت می خورند چون فکر می کنند تغییر دادن در رژیم غذاییشان خیلی مشکل است.

۲ ـ ترس: آنها گوشت می خورند چون می ترسند که از الگوی غالب جامعه دور بمانند.

۳ ـ بی فکری: آنها گوشت می خورند چون هرگز به رنج و درد حیوانات فکر نکرده اند.

۴ ـ نادانی: آنها گوشت می خورند چون تبلیغات صنایع گوشت به آنها باورانده است که گوشت برای سلامتی آنها لازم است.

می شود همین طور ادامه داد، ولی گمان می کنم دستتان آمده باشد که ما باید همان قدر که برای زندگی خودمان ارزش قائلیم، برای زندگی همه ی موجودات زنده ارزش قائل شویم.

به گمان من انسان ها را می شود به سه دسته تقسیم کرد:

۱ ـ انسان هایی که گیاه خوارند و سهم سایر موجودات را از زندگی و زمین محترم می شمارند.

۲ ـ انسان هایی که خودشان مستقیماً به حیوانات ظلم نمی کنند؛ ولی گوشت می خورند.

۳ ـ انسان هایی که مستقیما در پرورش دادن، کشتن و بسته بندی گوشت و مواد حیوانی دخالت دارند و در مرغداری ها، دامداری ها، کشتارگاه ها و… کار می کنند.

روی سخن من با گروه دوم است؛ شما با خرید گوشت به کسانی حقوق می دهید که به طرز وحشتناکی با حیوانات بدرفتاری می کنند. بیشتر شما از آن چه در پشت درهای بسته ی دامداری ها، مرغداری ها و سایر صنایع وابسته اتفاق می افتد، بی خبرید، عقیم کردن حیوانات بدون استفاده از مواد بی حس کننده، تلقیح مصنوعی، زندگی در محل پر ازدحام و شلوغی که تنها مساحتی به قدر جثه ی حیوان در اختیار او قرار دارد و… موضوعاتی هستند که برای یک موجود زنده و حساس اتفاق می افتند، نه یک موجود بیجان و بی احساس. من اطمینان دارم هیچ کدام از شما راضی نیستید که پول شما سبب چنین اذیت و آزاری شود.

و خلاصه این که با گیاه خوار شدن می توانیم:

۱ ـ در کوچک کردن این صنایع سهمی داشته باشیم.

۲ ـ به حفظ محیط زیست کمک کنیم.

۳ ـ در راستای سلامتی جسم و جان خود گام برداریم.

۴ ـ رنج و درد حیوانات را کاهش دهیم.

* دوستداران وفا، گروهی هستند در تورنتو متشکل از حامیان و داوطلبان “پناهگاه حیوانات وفا” که در ایران (هشتگرد ـ جاده قزوین)، نگهداری از سگ های بی سرپناه را برعهده دارد.

Facebook:Vafa Animal Shelter

 www.cal.ir