رادیو آلمان: آزادی نسرین ستوده و شماری از زندانیان سیاسی با استقبال جامعه جهانی مواجه شده است. مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، آن را “نشانه‌ای مثبت” خواند و وزارت خارجه آمریکا خواستار وفاداری حسن روحانی به وعده‌های انتخاباتی خود شد.

شامگاه چهارشنبه (۲۷ شهریور/ ۱۸ سپتامبر) ساعاتی پس از آزادی شماری از زندانیان سیاسی ایران از جمله خانم نسرین ستوده، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر، مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، با استقبال از آزادی جمعی از زندانیان سیاسی در ایران، آن را “نشانه‌ای مثبت” خواند.

رئیس پارلمان اروپا ابراز امیدواری کرد که خانم ستوده بتواند به بروکسل سفر کرده و جایزه حقوق بشر خود را که سال گذشته به او تعلق گرفت دریافت کند. نسرین ستوده برنده جایزه ساخاروف سال ۲۰۱۲ پارلمان اروپا بود.

هم‌چنین وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از آزادی شماری از زندانیان سیاسی ایران استقبال کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه در واشنگتن حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران را فراخواند که به قول‌های خود به مردم ایران در باره آزادی‌های سیاسی و اجتماعی عمل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت، ما امروز بار دیگر ایران را فرا می‌خوانیم که همه‌ی زندانیان سیاسی را از زندان آزاد کند.

نسرین ستوده پس از آزادی در میان خانواده

نسرین ستوده پس از آزادی در میان خانواده

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز ضمن استقبال از آزادی شماری از زندانیان سیاسی ایران ابراز امیدواری کرد که وضعیت حقوق بشر در ایران دردوره ریاست جمهوری حسن روحانی بهبود پیدا کند.

سازمان عفو بین‌الملل آزادی جمعی از زندانیان سیاسی ایران را “تحولی مثبت” خواند لیکن تاکید کرد که این اقدام تنها می‌تواند گام نخست برای آزادی همه زندانیان سیاسی باشد.

عفو بین‌الملل هم‌چنین گفت، آزادی نسرین ستوده و برخی دیگر از زندانیان، باید همراه با تغییری اساسی در سیاست ایران نسبت به حقوق بشر و چگونگی رفتار مقام‌های حکومتی با فعالان مدنی و منتقدان شود. جز این، به گفته این سازمان حقوق بشری، آزادی تنها شماری از زندانیان فقط می‌تواند یک حقه سیاسی برای ایجاد فضای مناسب در زمان حضور حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد باشد.

بعد از ظهر روز چهارشنبه (۲۷ شهریور/ ۱۸ سپتامبر) شماری از زندانیان سیاسی سرشناس ایران که در پی فضای امنیتی ایجاد شده پس از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ بازداشت شده بودند آزاد شدند. شامگاه سه‌شنبه (۲۶ شهریور/ ۱۷ سپتامبر) نیز هفت تن از زندانیان سیاسی زن آزاد شده بودند.

نسرین ستوده، فیض‌الله عرب سرخی، محسن امین‌زاده، مهسا امرآبادی، محبوبه کرمی و میرطاهر موسوی از جمله آزادشدگان هستند.

شب گذشته نام عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار زندانی نیز در بین آزادشدگان بود، اما خانواده‌ او گفته است که او در بیمارستان بستری است و هنوز روشن نیست که آزاد شده باشد. هم‌چنین ابوالفضل قدیانی نیز به دلیل ناراحتی قلبی در بیمارستان به سر می برد. هم‌چنین نام احمد زیدآبادی در میان آزادشگان بود، اما فرزند او در گفت‌وگو با دویچه وله، آزادی پدرش را تکذیب کرد.

تمام زندانیان عقیدتی را آزاد کنید

سازمان‌های ایرانی حقوق بشر نیز روز گذشته ضمن استقبال از آزادی جمعی از زندانیان سیاسی، خواستار آزادی همه زندانیان عقیدتی در ایران شدند.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر که عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان ایرانی، رئیس آن است با انتشار اطلاعیه‌ای آزادی نسرین ستوده و شماری دیگر از زندانیان را “نشانه نویدبخشی” تلقی کرد و خواستار آزادی دیگر زندانیان سیاسی شد.

prisoners-free
عبدالکریم لاهیجی گفت: «مدافعان حقوق بشر دیگری از جمله آقایان عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف‌زاده، از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر، هنوز در زندان هستند. دولتمردان ایران باید تمام آنها را آزاد کنند.»

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز گفت که آزادی شماری از زندانیان سیاسی را به فال نیک می‌گیرد. این کمپین مدافع حقوق بشر ابراز امیدواری کرد که آزادی موقت یا مرخصی زندانیان سیاسی با آزادی کامل آنها همراه شود و به سالها زندان که نتیجه احکام ناعادلانه بوده پایان داده شود.

این سازمان حقوق بشری همچنین خواستار آزادی دو شهروند ایرانی-آمریکایی، امیر حکمتی و سعید عابدینی، کشیش مسیحی، شد که در حال حاضر به دلایل سیاسی در ایران زندانی هستند.

نسرین ستوده ساعتی پس از آزادی از زندان به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که او خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی است.

خانم ستوده گفت: «وکلای زندانی باید هر چه سریعتر آزاد شوند چرا که آنها تنها به خاطر انجام وظیفه زندان بوده‌اند. ما می‌خواهیم همگی آزاد شوند، چون زندانی شدن آنها نتیجه آن فضای سنگین سیاسی بوده است. آقای عبدالفتاح سلطانی این افتخار را داشتم که وکیلم بودند و برای پرونده من زحمت زیادی کشیده بودند. سه تن از وکلای من تحت تعقیب قضایی گرفتند که آقای سلطانی سنگین‌ترین حکم را گرفت، حکم ۱۳ سال زندان را، آن هم با تبعید.»