منتظرتان هستیم!

دوستان عزیز، نیکوکاران حیوان دوست ساکن تورنتو، دوستداران “وفا” در تورنتو، روز یکشنبه ۲۷ جولای برنامه ای تدارک دیده اند تا بتوانند برای ساخت شعبه ی دوم پناهگاه حیوانات وفا در ایران کمک مالی جمع آوری کنند. در این روز نقاشی های اهدایی خانم سودابه مجیدی، از یاران باوفای وفا و تعدادی از شاگردانشان در معرض فروش قرار می گیرد.
برای آشنایی با این هنرمند نیکوکار، با ایشان گفت وگوی کوتاهی انجام داده ایم که در زیر می خوانید:

سودابه مجیدی

سودابه مجیدی

ممکن است از خود و سوابق کاری تان برایمان بگویید.
ـ من سودابه مجیدی هستم. از امپریال کالج لندن لیسانس شیمی گرفتم. در ایران به دلیل علاقه به نقاشی با اساتیدی چون سهیل فروتن و روئین پاکباز آموزش مبانی هنر و نقاشی دیدم.
پس از مهاجرت به کانادا، در کالج هنر و طراحی انتاریو OCAD در رشته طراحی و نقاشی دیپلم گرفتم و می شود گفت امروز بیش از سی سال است که نقاشی می کنم و تعلیم نقاشی می دهم. در ایران و کانادا هم نمایشگاه جمعی و انفرادی داشتم و چندین سال جزو گروه نقاشان نورت یورک (NYVA) بودم.

چگونه با “وفا” آشنا شدید؟
ـ چهار سال پیش دخترم از طریق اینترنت در مورد پناهگاه وفا در ایران خبردار شد و گاه گاهی برایم از کارهایشان تعریف می کرد. وقتی به ایران رفته بودم، تلفنی به من اصرار کرد که به پناهگاه سر بزنم و بالاخره با اصرار او بود که تا فرصتی پیش آمد با تاکسی و پرسان پرسان به پناهگاه وفا رفتم. در بدو ورود، جمعیت سگ های مشتاق برایم اعجاب برانگیز بود. کمی که داخل پناهگاه گشت زدم، علاقمندی خالصانه مدیر و کارکنان و داوطلبان آنجا را دیدم و وقتی با آنها حرف زدم دیدم که چقدر صمیمانه و صادقانه و عاشقانه در مورد سگ ها حرف می زنند، خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم. مثلا آقا کرم، راننده و مسئول خرید مواد غذایی پناهگاه، رفتار و شخصیت هر سگ را به طور دقیق می دانست و این برایم تحسین برانگیز بود.

خاطره ی خاصی از پناهگاه دارید؟
ـ یکی از خاطره های من روزی است که یک چوپان جوان سگی را داخل کیسه ای به پناهگاه آورد. می گفت بهترین سگش است ولی بیهوش پیدایش کرده. دو نفر از داوطلبان سگ را به اتاق معاینه بردند. یکی از آنها دامپزشک جوانی بود. بعد از کارهای مقدماتی، به او سرم وصل کردند. ظاهرا، سگ را مار گزیده بود، ولی اینها توانستند جانش را نجات بدهند.
خاطره ی دیگرم هم حضور در پناهگاه به هنگام عقیم کردن جمعی سگ ها بود. دستیار دکتر عابدی اتاق جراحی را برای عقیم کردن بیست سگ آماده می کرد و من آنجا به اهمیت این موضوع پی بردم که عقیم سازی سگ های بی خانه برای کنترل جمعیت آنها بسیار حیاتی و لازم است.

چرا برای شما سگ ها مهم هستند؟

تعدادی از آثاری که برای فروش گذاشته می شود

تعدادی از آثاری که برای فروش گذاشته می شود

ـ من همه ی حیوانات را دوست دارم. کره ی زمین اول متعلق به آنها بوده و ما آخرین موجود و آخرین مهمان این کره از نظر تکامل هستیم.
بعضی منابع اهلی شدن سگ ها توسط انسان را به صدهزار سال پیش، و برخی کمتر حداقل به ۱۵ هزار سال پیش نسبت می دهند. این انسان که ده ها هزار سال پیش سگ را برای حفاظت از گله هایش اهلی کرده، و او را از فضای طبیعی زندگی اش دور کرده و به اصطلاح شهرنشین اش کرده، باید در قبال وضعیت سگ ها خود را مسئول بداند.
حیوانات به ما درس های زیادی می دهند از جمله کم توقع بودن و محبت بی شائبه. ضمن اینکه انسان از نظر ژنتیک جدا از دیگر حیوانات نیست و با سگ ها حدود ۸۰درصد ژن مشترک دارد.

پس همین حس مسئولیت است که باعث شده هنر و وقت خودتان را صرف آنها کنید. بسیاری می گویند اینهمه بچه و مردم فقیر نیازمند وجود دارند، چرا شما به حیوانات می رسید، نظر شما چیست؟
ـ خوشبختانه کمک به بیماران و بچه ها در ایران باب شده و بسیاری در این راه کار می کنند. ما از این موضوع خیلی هم خوشحالیم و به ادامه ی کمک مردم را تشویق می کنیم، ولی اگر حیوانات هم شامل این کمک های مردمی شوند دیگر شاهد وقایع وحشتناکی که هر روزه در ایران در مورد حیوانات اتفاق می افتد، نخواهیم بود. مثلا کشتار جمعی سگ ها با سلاح گرم، وضعیت اسفبار حیوانات در باغ وحش های غیراستاندارد که چیزی جز شکنجه نیست، کشتار حیوانات در معرض خطر و انقراض توسط افراد ناآگاه.

از برنامه روز یکشنبه ۲۷ جولای برایمان بگویید.
ـ وقتی خانم معتمدی (بنیانگذار پناهگاه وفا) خبر دادند که چند نفر علاقمند خیال دارند در قزوین پناهگاه جدیدی ایجاد کنند، فکر کردم تعدادی از نقاشی هایم را که ظرف چند سال گذشته به یادگار نگه داشته ام برای کمک به این امر به فروش بگذارم. تعدادی از هنرجویان من و همکاران هنرمندم نیز تابلوهایی برای همین موضوع اهدا کرده اند.
روز یکشنبه ۲۷ جولای در حیاط منزل خودم نمایشگاه نقاشی برگزار خواهیم کرد. باید بگویم که برای هر بودجه ای تابلو خواهیم داشت و سعی می کنیم علاقمندان نقاشی دست خالی برنگردند.
آن روز قرار است من با رنگ و قلم مو بر روی روسری، کیف، تی شرت و یا حتی بوم های کوچک، عکس حیوان مورد علاقه ی مهمانها را طراحی کنم.
همین جا از همه دوستان و خوانندگان شهروند دعوت می کنم که بیایند و از نقاشی ها دیدن کنند و با دوستداران وفا آشنا شوند. امیدوارم روز خوبی در کنار هم داشته باشیم.

گفتنی است در این برنامه بلیت هایی برای قرعه کشی فروخته می شود و تی شرت هایی با عکس و لوگوی وفا هم برای فروش موجود است.

آدرس محل برنامه:
۱۲ Doon road
نزدیک ترین تقاطع یانگ و یورک میلز( لطفا قبلا آدرس را در گوگل مپ چک کنید.)
زمان: یکشنبه ۲۷ جولای ۲۰۱۴ ساعت ۱۱ صبح تا ۵ بعدازظهر