رادیو فردا: پلیس ضد تروریستی فرانسه، عملیات وسیعی را در ناحیه‌ای در شمال شرق پاریس که گمان می‌رود دو برادر عامل حمله به دفتر هفته‌نامه شارلی ابدو در آن پنهان شده باشند، آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مانوئل ولس، نخست وزیر فرانسه، پنجشنبه ۱۸ دی، نگرانی خود را درباره تکرار حملات تروریستی توسط این دو برادر ابراز داشته است.

این در حالی است که دو مامور پلیس، مظنونان را در حالی که مسلح بودند، سوار بر یک خودروی رنو، در پمپ بنزینی نزدیک ویله کوتره، حدود ۷۰ کیلومتری پاریس دیده‌اند.

شریف و سعید کوآشی، دو برادر الجزایری الا‌صل فرانسوی، سپس خودروی خود را رها کردند. هلی‌کوپترها و اتوموبیل‌های پلیس در حال جستجوی منطقه هستند.

ساعاتی پس از قتل عام خبرنگاران و کارتونیست‌های هفته‌نامه طنز شارلی ابدو در مرکز پاریس، تیراندازی دیگری نیز در جنوب پاریس رخ داد که بر اثر آن، یک مامور پلیس زن کشته و مامور دیگری مجروح شد.

terroristsمقام‌های رسمی هنوز نتوانسته‌اند وجود ارتباط میان این دو حادثه را تایید کنند.

این در حالی است که شاهدان عینی گفته‌اند مهاجمان صبح پنجشنبه سوار بر خودروی رنو کلیو، یعنی همان مدلی که ساعاتی بعد مهاجمان روز چهارشنبه با آن در پمپ بنزین دیده شدند، فرار کرده‌اند.

پلیس و دادستانی عکس شریف و حمید کواشی، دو برادر عامل حمله به شارلی ابدو را منتشر کرده‌اند. این دو برادر تابستان امسال از سوریه به فرانسه بازگشته‌ بودند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی گفته است که شریف کواشی در سال ۲۰۰۸ به اتهام‌های تروریستی و اعزام جهادگرایان به عراق، محاکمه و به ۱۸ ماه زندان محکوم شده بود. هر دو برادر به علت فعالیت‌های جهادی خود تحت نظر سرویس‌های امنیتی فرانسه بودند و حمله مسلحانه آنها به هفته نامه شارلی ابدو، پرسش‌هایی را برای برخی رسانه‌ها به وجود آورده که آنها چگونه توانسته‌اند چنین عملیاتی را طراحی و اجرا بکنند.

حمله به چند مسجد و نمازخانه‌ در فرانسه

از سوی دیگر پس از حمله به دفتر هفته‌نامه شارلی ابدو، چند مسجد و نمازخانه در شهرهای مختلف فرانسه هدف حمله قرار گرفتند. این حملات تلفاتی نداشته است.

خبرگزاری فرانسه روز پنج‌شنبه، ۱۸ دی به نقل از مقامات قضایی این کشور گزارش داد لحظاتی پس از نیمه‌شب گذشته سه نارنجک مشقی به مسجدی در شهر لومان، واقع در غرب پاریس شلیک شد. به‌جز آن اثر یک گلوله نیز بر پنجره این مسجد قابل مشاهده است.

همچنین منطقه پورت لانوول نزدیکی شهر ناربون نیز شب گذشته شاهد صحنه مشابهی بوده است.

در این حادثه نمازخانه‌ مسلمانان هدف چندین مورد شلیک گلوله قرار گرفت، اما از آنجا که نمازخانه در آن ساعات خالی بوده است، صدمه‌ای متوجه کسی نشد.

این گزارش به وقوع یک انفجار در شهرک ویلفرانچ سور سائون در شرق فرانسه نیز اشاره دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات پلیس می‌نویسد که این انفجار در یک مغازه کبابی نزدیکی یک مسجد رخ داده، اما این نیز تلفاتی نداشته است.

گروه‌های اصلی مسلمانان فرانسه حمله به هفته‌نامه شارلی ابدو را به شدت محکوم کرده‌اند.

آنها همچنین از مسلمانان این کشور خواسته‌اند که در مراسم یک دقیقه سکوتی که به احترام قربانیان این حادثه در روز پنج‌شنبه برگزار می‌شود، شرکت کنند.