رادیو زمانه: سازمان عفو بین‌الملل یک کمپین جهانی و دو ساله با عنوان «ایستاده در کنار شجاع‌ترین‌ها» به راه انداخته است. این کمپین تلاش خواهد کرد در برابر موج حمله‌ها در کنار مدافعان و کنشگران حقوق بشر بایستد. آتنا دائمی، مدافع حقوق بشر ایرانی، یکی از کسانی‌ست که در این کمپین جهانی مورد توجه قرار گرفته است.

وضعیت سلامت خانم دائمی به دنبال ۴۷ روز اعتصاب غذا در زندان اوین بحرانی‌ست.

خبرها و گزارش‌هایی که درباره وضعیت این زندانی سیاسی منتشر می‌شود، حاکی از آن است که او از تهوع مداوم، نوسان فشار خون و درد شدید کلیه رنج می‌برد و باید هر چه سریع‌تر در بیمارستانی خارج از زندان تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرد. با وجود این مسئولان زندان همچنان از اعزام او به بیمارستان خودداری می‌کنند.

آتنا دائمی اعتصاب غذای خود را از روز ۱۹ اردیبهشت و در اعتراض به حکم خوهرانش هانیه و انسیه دائمی آغاز کرد.

این دو در تاریخ ۲۳ اسفند ۹۵ از سوی دادگاه کیفری استان تهران به اتهام «توهین به مأموران هنگام انجام وظیفه» به سه ماه و یک روز حبس تعلیقی محکوم شده‌اند.

عفو بین‌الملل تأکید دارد روند محاکمه هانیه و انسیه دائمی ناعادلانه بوده و اگر آنها برای گذراندن دوره حبس بازداشت شوند، زندانی عقیدتی خواهند بود چون تنها به دلیل ارتباط خانوادگی با آتنا دائمی هدف اذیت و آزار قرار گرفته‌اند.

ایستاده در کنار شجاع‌ترین‌ها

فعالان جامعه مدنی، وکیل‌ها، روزنامه‌نگاران و دیگر مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان با سطح بی‌سابقه‌ای از ارعاب، آزار، اذیت و خشونت روبه‌رو هستند. به گفته سازمان عفو بین‌الملل به کار گرفتن ابزارهای شنود جمعی، سوء استفاده از قوانین کیفری و سرکوب تجمع‌های مسالمت‌آمیز، مدافعان حقوق بشر را در معرض سطح بی‌سابقه‌ای از خطر قرار داده است.

این سازمان با راه انداختن کمپین ایستاده در کنار شجاع‌ترین‌ها خواستار پایان یافتن موج این حمله‌ها علیه کسانی‌ست که در مقابل بی‌عدالتی ایستاده‌اند.

عفو بین‌الملل گزارش کرده است که در سال گذشته میلادی دست‌کم در ۲۲ کشور، مردم به دلیل حضور در اجتماع مسالمت‌آمیز حقوق بشری کشته شده‌اند. در ۶۳ کشور مدافعان حقوق بشر به طور سازمان یافته هدف تهمت، افترا و تخریب قرار گرفته‌اند. مدافعان حقوق بشر در ۶۸ کشور تنها به دلیل فعالیت‌های صلح‌آمیز بازداشت و زندانی شده‌اند. در ۹۴ کشور هم مدافعان حقوق بشر هدف تهدید و حمله قرار گرفته‌اند.

سلیل شتى، دبیر‌کل عفو بین‌الملل درباره این شرایط گفته است: «علاوه بر آزار و اذیت مدافعان حقوق بشر، آنها که قدرت را در دست دارند پیوسته سعی دارند فضای خصمانه و بدبینانه‌ای علیه مدافعان حقوق بشر ایجاد کنند و به گفتارهایی متوسل شوند که مدافعان حقوق بشر را به عنوان “تروریست” یا “عامل بیگانه” معرفی می‌کنند.»

شتی تأکید کرده است که سوال این است: «آیا ما کنار خواهیم کشید و اجازه خواهیم داد قدرتمندان به تلاش خود برای حذف مدافعان حقوق بشر که در خط اول دفاع از یک جامعه‌ آزاد قرار دارند ادامه دهند یا بلند می‌شویم تا جلوی این بی‌عدالتی را بگیریم؟»

به گفته این مقام ارشد سازمان عفو بین‌الملل، بدون شجاعت مدافعان حقوق بشر، جهان کم‌تر عادلانه، منصفانه و برابر خواهد بود: «بر همین اساس ما همه را فرا می‌خوانیم تا در کنار مدافعان حقوق بشر بایستند و از شجاعت و شهامت آنها حمایت کنند.»