برحسته ترین چیز در مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی جنبه تبلیغاتی این مراسم بود, شاید شرکت انبوه جمعیت در تشییع جنازه این فرد منفور و جنایتکار برای حیلی ها سئوال برانگیز, شوکه کننده و نومید کننده باشد.

واقعیت این است که برخی از تشییع های باشکوه و پرجمعیت البته محصول تاثیر شخصیت خود فرد است, لیکن همیشه اینطور نیست که تمامی تشییع های باشکوه و پرجمعیت بازتاب شخصیت فرد و محبوبیت مردمی متوفی باشد.

تاریخ شاهد نمونه های بسیاری از خاکسپاری های پر جمعیت و باشکوه برای شخصیت ها و افراد معروف مانند پادشاهان و شاهزاده ها, خواننده، شاعر, انقلابی، دیکتاتور، مذهبی، سیاسی، هنرمند و یا چهره بوده است که مراسم تشییع میلیونی داشتند.

چه بسیار ادمهای سفله و حنایتکار در تاریخ بودند که در مقاطعی به غلط محبوب مردم شدند و چه بسیار انسانهای والا و بزرگوار که در گمنامی و نداری مردند.

و چه بسیار انسانهایی که سالها بعد از مرگشان شناخته شدند و گر چه خودشان در فقر و تنگدستی مردند اما اثارشان میلیونی بفروش می رسد. 

بنابراین برخی از این تشییع های با شکوه صرفا با انگیزه تبلیغاتی برگزار می شوند و بهیچ وجه منعکس کننده محبوبیت فرد متوفی نبوده و نیست و هیچ رابطه ای با محتوای انسانی فرد مورد نظر ندارد.

در این میان تبلیغات و تحریک هیجانات ملی و مذهبی و… نقش عمده ای در وارونه جلوه دادن حقایق و واقعیت ها می تواند ایفا کند.

نگاهی بیندازیم به برخی از نمونه های تاریخی مراسم تشییع میلیونی :

پرنسس دیانا

  را به نام پرنسس مردم می شناختندپرنسس دیانا

مرگ ناگهانی او تمام جهان را در شوک فرو برد و در تمامی انگلستان او یک شبه از پرنسسی که گاهی مورد تمسخر هم قرار می گرفت  به یک قهرمان ملی تبدیل شد.

مراسم تدفین پرنسس دایانا در تاریخ  6 سپتامبر ۱۹۹۷ در شهر لندن برگزار شد و حدود ۳ میلیون نفر سوگوار را به دور هم گرد اورد که برای وداع و ادای احترا به او در خیابانهای لندن جمع شده بودند.

آیروتون سنا

آبروتون سنا قهرمان مسابقات اتومبیلرانی اهل برزیل بود که در بسیاری از  مسابقات بین المللی درخشید و صاحب مقام  شد.

مرگ او از نظر طرفداران برزیلی اش یک تراژدی ملی قلمداد می شد.

بعد از مرگ وی دولت ۳ روز عزای ملی علام کرد و  3 میلیون نفر برای ادای احترام به او در خیابانها سائوپائولو جمع شدند, او برای مردم برزیل یک قهرمان واقعی بود.

مایکل جکسون

مایکل جکسون خواننده پاپ خواننده بسیار محبوبی بود.  تا بحال هیچ  مراسمی بزرگتر از مراسم خاکسپاری مایکل جکسون نبوده است.

گر چه مراسم خاکسپاری مایکل حکسون به صورت خصوصی انجام گرفت و تنها اعضای خانواده وی در ان حضور داشتند, لیکن این مراسم به طور زنده در سراسر جهان پخش شد و در حالیکه پیکر او در خیابانهای لوس انجلس به سمت گورستان تشییع می شد انبوهی جمعیت مشایعت کننده دوستدار وی خیابانها را بسته بودند و حدود یک میلیون نفر از دوستدارانش برای وداع با وی در بیرون گورستان تجمع کردند. 

 سی.انآنادورای (آنا)

مردم هندوستان پرتعصب ترین مردم دنیا هستند.  در سال ۱۹۶۹ حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون نفر به خیابانها امدند تا شاهد تشییع جنازه ی انادورای باشند, جمعیتی برابر جمعیت شهر نیویورک در انزمان .

او که یک رهبر و انقلابی بود بیشتر به نام آنا شناخته شده بود که در زبان تامیل (یکی از گویش های هندی) بمعنی برادر بزرگتر است.  

پاپ ژان پل دوم

پیروان مذهبی بسیار جانسپارند.  پاپ در نطر کاتولیک ها نماینده خدا بر روی  زمین است. بنابراین با درگذشت پاپ کاتولیک ها  از  سراسر جهان برای تشییع وی تجمع  کردند.

درتاریخ ۷  اوریل ۲۰۰۵ بین ۳ تا ۴  میلیون نفر در مراسم تشییع پاپ ژان پل دوم  در شهر رم شرکت کردند, این تعداد از تعداد ماشین هایی که در رم ایتالیا هستند بیشتر است.  

کیم جونگ ایل دوم

رژیم های توتالیتر بدلیل بحران مشروعیت بسیار تلاش می کنند جمعیت انبوه در مراسم گردهم بیاورند, تا بتوانند به این وسیله مدعی مردمی بودن و مشروعیت بکنند, ولی کیست که نداند گاهی اوقات مردم مجبورند که در اینگونه مراسم شرکت کنند.  کیم جونگ ایل دوم دیکتاتور کره شمالی در سال ۲۰۱۱ در سن ۶۹ سالگی در اثر سکته قلبی درگذشت.

مراسم خاکسپاری وی که تصویر نقاشی شده بسیار بزرگی از او در پیشاپیش میلیون ها مردم کره شمالی در حرکت بود و تابوت او با پرچم سرخ رنگ پوشانده و با گل های سفید به طرز زیبایی تزئین شده بود و سربازان در مسیر تشییع در جلوی انبوه جمعیت در خیابان قرار داشتند.   

ام کلثوم

یکی از معروف ترین شخصیت جهان عرب و کل جهان در تاریخ ۵ فوریه ۱۹۷۵ چشم از جهان فرو بست.  در مراسم تشییع ام کلثوم خواننده مصری جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون نفر شرکت کردند.

علیرغم این که بیش از سی سال از مرگ ام کلثوم می گذرد هنوز بسیاری او را مهمترین و محبوب ترین خواننده عرب در قرن بیستم می دانند. 

ویکتور هوگو

بی شک یکی از زیباترین نمونه یک خاکسپاری بزرگ مراسمی بود که برای ویکتور هوگو بزگزار گردید.  هوگو با اینکه یک ستاره نبود اما با اثارش توانست گروه وسیعی از مردم را تحت تاثیر قرار بدهد.  

درمراسم خاکسپاری این نویسنده و شاعر مشهور ۲ تا ۳ میلیون نفر در پاریس شرکت کردند.  بینوایان و گوژپشت نتردام از معروف ترین رمان های هوگو می باشند.

گاندی

مردم هند به او لقب روح بزرگ دادند.  ما او را بعنوان رهبر سیاسی و روحانی می شناسیم.  او همچنین لقب پدر استقلال هندوستان را داشت.  

او در سال ۱۹۴۸ ترور شد, لیکن مرگ او زمینه ساز جنبش های ازادیخواهانه بسیاری در سراسر جهان بود و او را به یک شخصیت فراموشی ناپذیر و الگویی از بردباری و انساندوستی می  شناسند.  دو میلیون نفر در مراسم تشییع گاندی شرکت کردند.

تشییع جنازه های جنجالی در ایران

در خود ایران هم شاهد تشییع جنازه های جنجالی و پر جعیت بودیم از جمله:

  – تشییع جنازه خمینی ده میلیون نفر  

  – تشییع جنازه رفسنجانی حداقل دو و نیم میلیون نفر 

  – و اکنون تشییع قاسم سلیمانی .

سئوالی که اینجا مطرح است اینست که ایا شرکت انبوه جمعیت در مراسم تشییع قاسم سلیمانی دلیلی بر مردمی بودن رژیم ملایان و یا محبوب بودن قاسم سلیمانی است ؟! قطعا چنین نیست.

ایا این امر می تواند از نظر تعادل قوایی پارامتر مهمی باشد؟

بله شاید تاثیر داشته باشد, ولی بی شک تاثیرش دائمی و طولانی مدت نخواهد بود, بلکه برعکس در طولانی مدت منفی هم عمل می کند.

مراسم تشییعی که ۱۰۰ کشته داشته است, در جامعه سوژه جوک مردم شده است  همه میگویند امریکا یکی را کشت, ملایان بخاطر تجلیل از اون یک کشته, حداقل ۱۰۰ نفر را کشتد!

هر کسی به کارناوال بشدت نمایشی تشییع قاسم سلیمانی نگاه کند بخوبی می بیند که “اکت” ها اعم ازگرداندن جنازه در اهواز، مشهد، تهران، قم و کرمان تا گریه دجالانه خامنه ای در نماز بر جنازه فرمانده نیروی تروریستی قدس تا درست کردن تابوت هایی پوشیده در پرچم های امریکا و اسرائیل و نمایش موشکها و تهدید های میان تهی مبنی بر انتقام گیری و تصویب طرح انتقام که خامنه ای به مجلس دیکته کرد و قبل از طرح در مجلس و رای گیری و تصویب، بودجه دویست میلیون یورویی آن را هم اختصاص داده بود و موشک پرانی امروز  و موشک پرانی اخیر…این ها همه گویای یک کارناوال صد در صد پوشالی و نمایشی است که در اوج فلاکت و یأس به آن مبادرت شده است.  

Kaveh179@gmail.com