چشمهای بسیاری از ما امروز در پشت ویترین زیبای عینک های مختلف گذاشته شده است. چشم هایی که روزی می توانست بی پرده سخن بگوید در پس زمان، به تدریج دچار ضعف، قرمزی، خارش و بیماری های مختلفی می شود. این روند طبیعی عمر است که هر چه رد پای عمیق تری به جا می گذارد اثرات آن مشهودتر است.

با پیشرفت تکنولوژی و استفاده بیشتر از چشم در ساعات متوالی، بخصوص در برابر کامپیوتر، علائمی نظیر مالیدن چشم، سردردهای مکرر، بستن یک چشم در زمان مطالعه، گم کردن خط و خطوط در هنگام مطالعه و همچنین حروف و …  بیشتر دیده می شود که طبعا باید به چشم پزشک مراجعه کنیم. شاید تا اینجای داستان، همه چیز بی ارتباط با بیمه به نظر بیاید، بنابراین مایلیم در این خصوص به شما توضیحاتی بدهیم.

مراقبت و پوشش چشم پزشکی، در استانهای مختلف کانادا متفاوت است. بعضی از استانها در خصوص پوشش چشم پزشکی در قالب بیمه اجتماعی استان، پوشش مختصری دارند. در استان انتاریو پوشش اجتماعی بهداشت (OHIP) تحت شرایطی در خصوص چشم پزشکی پوشش دارد که در مورد افرادی در سنین بازنشستگی و یا ناتوانان جسمی است. در بعضی موارد جهت افراد بزرگسال هر ۲۴ ماه یک بار و برای بچه ها هر ۱۲ ماه یکبار خواهد بود. ازجمله هزینه های چشم پزشکی می توان از معاینه چشم (اپتومتریست) دکتر چشم، عینک( لنز، فریم) و کنتاکت لنز نام برد. همچنین هزینه عینک های محافظ صدمات ایمنی و ضد آفتاب طبق تجویز نسخه پزشک را نباید نادیده گرفت. در این خصوص می توان به بیمه های تکمیلی مراجعه کرد. از دیگر مواردی که در سال های اخیر جهت بهبود و اصلاح دید مورد استفاده قرار می گیرد، می توان به جراحی لیزر اشاره کرد. در این خصوص هم بیمه های تکمیلی در جهت هزینه های لیزر مشارکت می کنند و چنین مواردی را پوشش می دهند.

بیمه های تکمیلی سلامتی به دو صورت فردی و گروهی در این خصوص عمل می کنند. در خصوص بهره گیری از بیمه های گروهی، افراد در صورت استخدام در شرکت و یا سازمان و واجد شرایط بودن می توانند از امکانات بیمه فوق طبق مفاد بیمه نامه شان که می تواند متفاوت باشد، استفاده نمایند. (بستگی به قرارداد شرکت بیمه با کارفرما دارد) و در صورت اخذ بیمه های فردی نیز می توانند از مزایای بیمه فوق بهره مند شوند.

در این خصوص قابل ذکر است افراد با مشاغل آزاد، طبق قرارداد می توانند هزینه های بیمه درمانی را از مالیاتشان کسر کنند. به عبارتی دیگر هزینه های سالانه بیمه درمانی طبق قانون، قابل کسر از مالیات است بنابراین در قبال اخذ بیمه تکمیلی این دسته از افراد بهایی پرداخت نمی کنند.

شرکت های مختلف بیمه با مدل های مختلف و پوشش های متفاوت، مواردی نظیر معاینه چشم، اپتومتریست، عینک، کنتاکت لنز و عینک های محافظ ایمنی و ضد آفتاب را طبق تجویز و نسخه های پزشک پوشش می دهند.

معمولا پوشش های چشم پزشکی به طور متناوبی سالانه و یا دوسالانه است و مقدار پوشش از ۷۵ دلار تا ۳۰۰ دلار برای هر نفر می باشد.

مانند همیشه شعار ما این است: بیمه راهی است به سوی آرامش، اگر قبل از نیاز آن را اخذ کنید. با چشمان زیبایتان، فردا را ضمن آرامش، آفتابی نظاره کنید!

 

 

*محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو انجمن رسمیAdvocis  به شماره ثبت: ۲۰۶۵۸۱۷ مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

www.insufin.ca 

www.youtube.com/ sherkatbime