از آنجا که بازنشستگی، رها کردن نقش هایی را ایجاب می‌کند که برای هویت و عزت نفس اهمیت زیادی دارند معمولا به صورت فرایندی استرس‌زا در نظر گرفته می‌شود که در کاهش سلامتی و بهداشت روانی دخالت دارد.

محمد رحیمیان

 عوامل شغلی، مخصوصا مجبور شدن به رها کردن کار و نگرانیهای مالی، استرس بعد از بازنشستگی را پیش بینی می‌کنند. علاوه بر این، فضاهای محیط کار در امر رها کردن یک شغل استرس زا با سازگاری مثبت با بازنشستگی ارتباط دارد.

درگیر بودن در مشغولیتهای اوقات فراغت با سلامت روانی سالخوردگان، رابطه مثبت دارد. اما مشارکت صرف، این رابطه را تبیین نمی‌کند، بلکه سالخوردگان مشغولیتهایی را انتخاب می‌کنند که امکان ابراز وجود، دستاوردهای تازه، کمک کردن به دیگران، یا تعامل اجتماعی لذت‌بخش را تامین کنند. این عوامل به سلامت آنها کمک می‌کند. مزایای دولتی بازنشستگی OAS به اکثر کانادایی‌ها که دارای حداقل شرایط لازم باشند و به سن ۶۵ سالگی رسیده باشند تعلق می‌گیرد و CPP از سن ۶۰ سالگی و به افرادی تعلق می‌گیرد که در زمان اشتغال خود مبلغی را از درآمد خود و تحت عنوان CPP پرداخت کرده‌اند. با توجه به محدودیت میزان OAS و کافی نبودن CPP برای هزینه‌های دوران بازنشستگی باید به منابعی دیگری برای این هزینه‌ها توجه کرد. برای همین منظور دولت کانادا با در نظر گرفتن مزایای مالیاتی برای کسانی برای دوران بازنشستگی خود پس انداز می‌کنند، سعی در تشویق افراد برای تامین هزینه‌های بازنشستگی دارد که پس انداز دوران بازنشستگی RRSP از این موارد است. حتما دیده یا شنیده اید که افرادی با وجودی که در سنین بازنشستگی قرار دارند ناچارند برای امرار معاش به سختی کار کنند، یکی از دلایل آن  می تواند حقوق بازنشستگی CPP  باشد که هنوز به ۱۰۰۰ دلار نمی رسد و این رقمی نیست که آنان بتوانند به راحتی زندگی کنند!. به این ترتیب بازنشستگان، نه از دوران جوانی شان بهره ای برده اند و نه در زمانی که باید به استراحت بپردازند امکان مالی اش را دارند. حساب پس انداز بازنشستگی، مسیر سنین سالمندی را به دورانی آسوده و مطمئن تبدیل می کند. هر یک از ما می توانیم با قرار دادن رقمی ناچیز و در حد توان مالیمان در این حساب، نگرانی دوران سالمندی خود را از امروز مرتفع سازیم.

از سوی دیگر کسانی که به دلایلی شرایط گرفتن حسابRRSP  را ندارند ( افراد تازه وارد و افراد با حداکثر استفاده از  حساب RRSP) می توانند به نوعی دیگر از سرمایه گذاری فکر کنند. امروزه افراد کانادایی انتخاب جدید دیگری در سرمایه گذاری پیدا کردند. به عبارتی حق انتخاب در سرمایه گذاری بدون پرداخت مالیات که این حق انتخاب به نام  Tax Free Saving Account (TFSA) خوانده می شود. حساب TFSA برخلاف صندوق پس انداز بازنشستگی RRSP و همچنین صندوق پس انداز تحصیلی RESP  ضمن کمک به همه اقشار جامعه بدون محدودیت و شرط و شروط عمل می کند. سهم مشارکت در حساب  TFSA برای هر فرد، بالای سن ۱۸ سال کانادایی، با ارائه شماره کارت اجتماعی (SIN) ۵۰۰۰ دلار در سال می باشد. یکی از مزایای خوب این حساب، ضمن معافیت مالیاتی، عدم شرط و شروط در مقدار مشارکت حساب فوق است. به عبارت دیگر مشارکت در  صندوق فوق می تواند به هر مقدار ممکنه تا سقف ۵۰۰۰ دلار برای هر نفر باشد. و در صورتی که فرد بخواهد می تواند به هر مقدار تا سقف مبلغ فوق سرمایه گذاری کرده و مابقی آن را به آینده انتقال دهد. یکی دیگر از امکانات حساب فوق این است که هر فرد بالای ۱۸ سال می تواند چندین حساب TFSA افتتاح نماید، البته مادامی که جمع آن در سال از سقف  حداکثر مشارکت بالاتر نشود که این مبلغ در سال ۲۰۱۱، مبلغ ۵۰۰۰ دلار خواهد بود.

در نظر داشته باشید روزهای بازنشستگی از ما فاصله چندانی ندارند و در آن روزها استطاعت مالی مهمترین فکر هر سالمندی محسوب می شود .فراموش نکنیم با هر میزان درآمد می توان پس انداز نمود و این فقط نیاز به آینده نگری در روزی به نام امروز دارد

 

*محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی انجمن Advocis  به شماره ثبت: ۲۰۶۵۸۱۷ مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

www.insufin.com

www.youtube.com/ sherkatbime