Nastaran-Adibrad

بخش اول 

عشق واقعی یا شیدایی

وقتی درگیر رابطه روزبه روز با شریک زندگی خود هستید به زودی متوجه می شوید که دیگر از آن شیدایی اول رابطه خبری نیست و آن همه هیجان به تدریج فروکش می کند. نگران نباشید با اندکی تلاش می توان هیجان و صمیمیت را دوباره به رابطه بازگرداند. این سلسله مقالات بر آن است که به شما ایده هایی در زمینه بازگرداندن عشق به رابطه ارایه دهد. این تمرینها به شما کمک می کند که با درک متقابل، دعواهای روزمره تان را به زمینه ای برای تقویت رابطه تبدیل کنید و نه جدایی.

Couple-Discussing-H2 

عاشق بودن یا دوست داشتن

مراجعان بسیاری داشته ام که وقتی در اتاق مشاوره نشسته اند با نگاه عمیقی به شریک زندگی خود می گویند من تو را دوست دارم ولی عاشق تو نیستم. درهمین لحظه اشک در چشم طرف مقابل جمع می شود و ناامیدانه به او نگاه می کند. می خواهم بگویم این اصلا چیز بدی نیست و نشان می دهد که آنها اکنون وارد یک رابطه واقعی شده اند و این درست همان رابطه ای است که دو نفر باید با هم داشته باشند.

ما اکنون در مورد صمیمیت صحبت می کنیم نه شیدایی و عشق سوزان و شیفتگی که نوعی فشار شدید است. حقیقت این است که اگر آن تلاطم عاطفی دوران عشق سوزان و آتشین، مدت طولانی ادامه یابد طرفین را از پای در خواهد آورد. بسیاری از انسانها در دوران عشق آتشین، بسیار غیر منطقی شده دست به کارهای خطرناک می زنند. عده ای کارهایی می کنند که در حالت عادی هرگز بدان مبادرت نمی ورزند و بعضی ها نیز اگر رابطه تمام شود دچار افسردگی شدید می شوند.

 

چرا هرکسی دلش می خواهد در شیدایی عشق سوزان بماند؟

عشق و شیدایی حس بسیار دل انگیز و شیرینی است که اغلب انسانها نمی خواهند از آن حال و هوا بیرون بیایند. عشق و شیدایی تغییری در کارکرد مغز ما ایجاد می کند که با فرستادن دوپامین به بدن حالتی را در ما ایجاد می کند که چهچه زنان همه چیز را زیبا می بینیم. آنچنان سرمست می شویم که خود را روی ابرها حس می کنیم. مشکل اینجا است که در اغلب زوجها این حالت دوام چندانی ندارد. در اغلب اوقات شیدایی ما را در حالتی غیر اخلاقی، درخشش و قدرت خارق العاده و ریسک پذیری قرار می دهد. حالت شیفتگی ضمن این که حسی بی نظیر را در فرد بر می انگیزاند، نوعی کوری هم در او ایجاد می کند. وقتی ما عاشق هستیم این را در نظر نمی گیریم که آیا وقتی ما بیمار هستیم او از ما مراقبت می کند؟ آیا آمادگی پرورش فرزند را دارد؟ آیا می تواند اقساط خانه را بپردازد و یا وظایف مالی خود را انجام دهد؟ آیا قادر است زندگی را اداره کند؟ شیدایی باعث می شود که همه این مسایل را نادیده گرفته و سرمست شور و شعف، در رویای عشق ابدی بسر ببریم.

عشق حقیقی اما، ترکیبی است از هیجانات مثبت و رفتار و عملکرد عاشقانه. این نوع عشق، شامل گفتگو کردن، محبت و اعتماد دوجانبه است. این رفتارها چیزهای با ارزشی است که می تواند جایگزین هیجان های شدید و تمایلات سکسی شیدایی شود. در این حالت، انگیزه و محرک شما از نیاز صرف به بودن با او، به حس مراقبت از هم تغییر می یابد. باید توجه کنید شور عشق فقط در شیدایی نیست، بلکه در یک رابطه مبتنی بر مراقبت و توجه دوجانبه نیز می توانید رابطه گرم و رمانتیکی را تجربه کنید.

تغییر جهت از شیدایی اولیه به سمت عشق واقعی ممکن است ابتدا کمی ناشیانه به نظر بیاید ولی با صرف کمی وقت و تلاش، نتیجه آن بی اندازه با ارزش است. هیچ چیز نمی تواند جای دو قلبی که در طول زمان با هم یکی می شوند را بگیرد.

تمرین:

جشن تعهد: جشنی را برگزار کنید که در آن دوستان و نزدیکانتان دعوت شده باشند این جشن می تواند به مناسبت سالگرد ازدواجتان باشد. سعی کنید حالت غافلگیرانه داشته باشد. بگذارید دیگران شاهد جشن گرفتن برای عشق شما باشند این امر به تقویت رابطه شما کمک می کند. در این جشن با صدای بلند همه آنچه در طی این سالیان از در کنار هم بودن به دست آورده اید بشمارید و از هم قدردانی کنید.

*دکتر نسترن ادیب راد مشاور خانواده و جوانان در ایران و کانادا، مولف و مترجم پنج جلد کتاب در این زمینه است